Kincs az ország legmélyebben fekvő pontján

<p>Bodrogszög. Körben, mint valami szunnyadó óriások, Zemplén hegyei ülnek. Ölükben hol csendes, hol hirtelen meginduló folyó, a Bodrog. Egyik kanyarulatában a Bodrognak, egy holtág és a töltés között, parányi templom. Bodrogszög kora gótikus, misztikus hangulatú kis temploma.</p>

SZÁSZI ZOLTÁN

Először, bő harminc éve még tető nélkül, másodszor már Suchoža József képzőművész site specific art, azaz helyspecifikus képzőművészeti alkotásának részeként. Legutóbb már feltárva, tető alatt, gondosan védve az időjárás viszontagságaitól.

Jézus nagyszülei

Bodrogszög hétszáz évesnél biztosan idősebb kis temploma nemcsak fekvése, szépsége miatt érdemel figyelmet, hanem viszonylag ismeretlen védőszentjei miatt is. Az apsida.sk portál szerint az Úr megjelenése, azaz vízkereszt és háromkirályok az egyik patronícium, a másik pedig Jézus nagyszülei, Szent Anna és Joachim. Róluk alig tudni valamit, csupán egy 2. századi apokrif könyv említi őket. Ünnepük éppen az utolsó keresztes hadjáratok vége felé lett kedvelt, ami egybeesik a bodrogszögi templom építésének idejével. Szinte biztos, hogy mai elhelyezkedésével ellentétben – most a falu szélén, az árvízi töltésen túl áll a romtemplom – egykor a falu középpontja volt. A Bodrog sajnos sokszor megsarcolta, pusztította a partjain lévő településeket. A legutolsó ilyen nagy pusztítás az 1974-es árvíz volt, a templomban ekkor embermagasságú víz állt, a faluban pedig az ár levonulása után tizenhat házat le kellett bontani. Az új házak már a romtól keletebbre, magasabban, biztonságosabb helyre épültek.

94 méterrel

a tengerszint alatt

Bodrogszög Szlovákia legmélyebben fekvő települése, a tengerszint feletti magasság a falu határában mindössze 94 méter. Az is érdekes tény, hogy ezen a környéken több késő román kori és kora gótikus szakrális épület található. Például a szomszédos Bodrogszerdahelyen vagy Borsiban. Az is figyelemre méltó, hogy a bodrogszögi templomtól alig néhány kilométerre, Karoson található a fontos honfoglalás kori lelőhely, amely ma archeológiai látogatóközpont. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az 1980-as évek elején a szintén a közelben lévő Tarbucka nevű dombon egy igen gazdag és különleges leletanyagú honfoglalás kori vezérsírt tártak fel, arra a következtetésre juthatunk, hogy ez a jól védhető, különleges vidék, a Bodrogköz lehetett a honfoglalás első hullámának egyféle közigazgatási és uralkodói központja. Gyakori itt, hogy szinte bármelyik homokbuckából emberi csontot, cseréptöredéket fordít ki az eke. Érdemes ide kirándulni, jó borok, történelmi emlékek, kedves emberek fogadják az utazót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?