Kiállítás Selye János tiszteletére

Selye János személyét és munkásságát bemutató állandó kiállítás nyílt a Selye Egyetemen.KomáromÁllandó kiállítás megnyitásával és szimpóziummal tisztelgett névadója, a 110 évvel ezelőtt, 1907.

Selye János személyét és munkásságát bemutató állandó kiállítás nyílt a Selye Egyetemen.

Komárom

Állandó kiállítás megnyitásával és szimpóziummal tisztelgett névadója, a 110 évvel ezelőtt, 1907. január 26-án született Selye János orvos, vegyész, egyetemi oktató, a stresszelmélet megalkotójának emléke előtt a Selye János Egyetem.

A stressz eredete és alapjai című kiállítást Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete, és Tóth János, az egyetem leköszönő rektora nyitotta meg. A tárlat ötlete már évekkel ezelőtt felmerült az egyetem vezetése körében, legnagyobb szorgalmazója Tóth János volt. A kiállítás anyagának alapjául a budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban 2015-ben rendezett tárlat szolgált. Létrejöttéhez az említett múzeumon kívül Magyarország pozsonyi nagykövetsége is hathatós segítséget nyújtott, a főszervező pedig Filakovszky János orvos volt. Szabó Katalin kurátor, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum fő muzeológusa, kurátor érdekes virtuális tárlatvezetést tartott. Kiemelte: az anyagot úgy állították össze, hogy abban felvillanjon Selye rendkívüli, izgalmas, néha provokatív személyisége, és bemutassák a Selye-féle stresszkoncepciót, ami lényegében egy biológiai folyamat. Sok mindent felhasználtak Selye János írásaiból, és filmbejátszásokon hallható is a professzor, megtekinthető Vass Judit In vivo című filmje is.

A Bécsben osztrák anyától és magyar apától született Selye János diákéveit Komáromban töltötte, a bencés gimnáziumban érettségizett; alma materének utódja, a jelenlegi gimnázium szintén az ő nevét viseli. Prágában, Párizsban és Rómában is tanult, majd Kanadába költözött. 29 évesen alkotta meg stresszelméletét, ami a világhírt jelentette számára. Többször jelölték Nobel-díjra, amit végül nem kapott meg, de így is a 20. század meghatározó tudósa volt. Tóth János szavai szerint a kiállítással azt szeretnék elérni, hogy minél szélesebb körben megismertessék Selye munkásságát, különleges személyiségét. A tárlatnyitás után miniszimpóziumot tartottak, amelyen előadott Kiss László orvos, Daniela Ježová professzor, stresszkutató és Szabó Sándor, az Irvine-i Kaliforniai Egyetem professzora, Selye-diák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?