Volt idő, amikor a szocreál biciklipiacot a Csepel és a Favorit kerékpárok uralták, majd a KGST-országokat elárasztották a formás, kiváló minőségű szovjet Ural biciklikkel.
Két keréken az Európai Unió felé
Bagotán, a falu legutolsó épülete, az impozáns irodaház falán egy törökös hangzású cégtábla köszön ránk imigyen: Kenzel. Később megtudjuk, hogy mozaikszó, amely a cégtulajdonos Kender József nevéből és korábbi foglalkozásából, a zöldségtermelés és forgalmazás szlovák változatából alakult ki. Az irodaház mögött kialakított gyártelepen végül kiderül, hogy egzotikus keleti tárgyak helyett kerékpárokat gyártanak. Kender József elmondta, hogy a zöldségpiac bizonytalansága és kiszámíthatatlansága miatt döntött úgy, változtat az eredeti vállalkozásán. Kezdetben olasz gyártmányú kerékpárok behozatalával és forgalmazásával foglalkoztak, majd magyarországi nagybátyjával közös kft.-t hoztak létre, és Babetta, valamint kerékpáralkatrészek árusításába kezdtek. Az alkatrészeket a cseh piacon szerezték be, melyek iránt Magyarországon jelentős kereslet mutatkozott. Innen származott az ötlet, hogy a forgalmazott alkatrészeket nem csupán a régi kerékpárok javítására, hanem újak gyártására is fel lehetne használni. Fokozatosan megvásárolták a hegesztőgépsort, a festőkészülékeket, az égetőkemencéket, s külön gépsort az abroncskészítésre, valamint az összeszerelő részlegre.
# A cég beindításakor s ma is nagyon fontos szerepet játszik a piackutatás, a piaci helyzet naprakész elemzése, a rendszeres részvétel a nemzetközi kiállításokon. A cégben fő idényben, tehát a tavaszi és a nyári hónapokban mintegy nyolcvan alkalmazott dolgozik, túlnyomó többségük helybeli és a környező községekből való.
Az üzemnek saját tervezőirodája van, gyermek-, felnőtt-, úti és terepkerékpárokat készítenek. Kender József a kiállításokon való jelenlét eredményének tekinti, hogy az alig két éve alapított cég mára betört a hazai és a magyar piac mellett a görög, a román, a cseh és a német piacra is. Jelenleg negyvenezer kerékpárt gyártanak, de a meglevő technológiával meg akarják kettőzni a mennyiséget.
Európa nyugati országaiban az utóbbi évtizedben a kerékpározás reneszánszát éli, magas rangú politikusok, közéleti emberek, egyéb hírességek imidzsük javítása és kialakítása érdekében, s persze környezetvédelmi és egészségügyi szempontok végett is gyakran ülnek kerékpárra, akár munkahelyükre igyekezve, akár szabad idejükben. Nálunk továbbra is a kisvárosi és a falusi emberek célszerű közlekedési eszköze maradt, elsősorban azért, mert nagyobb városaink körül még nem létesítettek kellő távú és minőségű kerékpárutat, a közúti forgalomban pedig az autósok balesetveszélyes akadálynak minősítik.
A cégnek Szlovákiában három nagyraktára üzemel, Ógyallán, Trencsénben és Kassán, ahová saját teherautóikkal szállítják az árut, e három helyről egész Szlovákiát képesek ellátni kerékpárral.
A fejlesztés terén alapfeladatuknak tekintik a minőség javítását, az új típusú vázak kialakítását. Technológiaváltással már most is biztató eredményeket értek el, ezért nem véletlen, hogy Svédország és ĺrország is érdeklődik a Bagotán gyártott kerékpárok iránt. Kender József jelentős minőségi tartalékokat lát még a szerelésben, mert kizárólag az embereken múlik, milyen minőségű munkát végeznek. A kerékpár gyártásához szükséges alkatrészeket csehországi szállítóktól kapják, a vázak alapanyagát, a csöveket pedig Magyarországról.
# A bagotai Kenzel cég nyilván nem tartozik a világ legnagyobb üzemei közé, létrejötte mégis figyelemre méltó, mert egy olyan régióban teremtettek munkahelyeket, ahol az utóbbi évtizedben mintegy tizenötezer munkahely szűnt meg, s ahol a munkanélküliség inkább meghaladja, mint megközelíti a 30%-ot. A másik, egyáltalán nem elhanyagolható szempont az, hogy a cég olyan terméket állít elő, amely az egészséges életmódra és életvitelre ösztökél bennünket. Most, amikor vehemensen igyekszünk az Európa Unió felé, érdemes lenne figyelni – különösen az önkormányzatoknak –, hogy mind az ISPA, mind a SAPARD-program jelentős pénzügyi támogatásokat kínál az ökológiai építkezések finanszírozására, s ide sorolhatók azok a kerékpárutak is, amelyek szükségességéről szimpóziumokat szervezünk, de szellemileg még mindig azok a berögződések dominálnak bennünk, amelyek arra ösztönöznek, hogy még a jó minőségű mezei utakat is lehetőleg szántsuk fel, nehogy valaki elbiciklizzen a földünk mellett.
Az átkos időkben forradalmi tettnek tekintettük azokat a biciklitúrákat, amelyek során a felvidéki magyar kulturális nevezetességeket végiglátogattuk. Ez a kedv mostanában mintha megcsappanóban lenne, a szervezőkből is kifogyóban a szufla, mintha egyre kevésbé lenne fontos egy-egy olyan helyszín, amely mellé negyed órára érdemes lenne letámasztani a kerékpárunkat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.