Két év múlva szeretnék megkezdeni a termelést

Rozsnyó. A múltban elszenvedett kudarc, a jelenlegi kilátástalan helyzet és a fennálló problémák ellenére sem mond le a város önkormányzata az ipari park létesítésének tervéről.
Közel tíz éve próbálják elérni, hogy az álom megvalósuljon.

Rozsnyó. A múltban elszenvedett kudarc, a jelenlegi kilátástalan helyzet és a fennálló problémák ellenére sem mond le a város önkormányzata az ipari park létesítésének tervéről.

Közel tíz éve próbálják elérni, hogy az álom megvalósuljon. Eredetileg itt épült volna az első, a Phare programból finanszírozott ipari park az országban, de öt évvel ezelőtt a város elveszítette a több mint 100 milliós támogatást, mert nem tudta rendezni a tulajdonviszonyokat és az önköltségre sem tellett. A kormány tavaly, a betléri ülésen leporolta a régi projektet, és határozatban kötelezte magát a hiányzó feltételek teljesítésére. Az elmúlt csaknem egy év alatt a terveknek csak a töredéke teljesült. Mindössze egy, a mezőgazdasági minisztérium mellett működő tanácsadói csoport létesült régiófejlesztés címén. Ez idő alatt az önkormányzat az ipari park létesítésének előmozdítására egy fillért sem kapott a kormánytól, holott mintegy negyedmilliárd koronára lenne szükség a tulajdonviszonyok rendezéséhez, valamint az infrastruktúra kiépítésére és rekonstrukciójára, amire a városnak természetesen nincs pénze. Vladislav Laciak polgármester sem tudja, lesz-e pénz, és honnan. A 15 hektáros, az ipari park helyszínéül kiszemelt rozsnyóbányai területből egyelőre hozzávetőlegesen hat hektárt mondhat magáénak a város. A maradék területet elővásárlási szerződésben foglalta le a város, egy része az állami tulajdonban lévő Rudné bane társaságé, egy rész pedig egy magáncégé. A nehézségek ellenére a polgármester bízik abban, hogy az építkezés a jövő évben elkezdődhet, és két év múlva már megkezdődhet a termelés. Állítása szerint komoly befektetők érdeklődnek az ipari park iránt. Vladislav Laciak szerint a Global Minerals Slovakia, a Celltex és két olasz szállító szeretne itt letelepedni. Összesen néhány száz millió korona bevételt hoznának, és mintegy 300 munkahelyet alakítanának ki a régióban. A Celltex, a legnagyobb hazai, tisztasági betéteket gyártó cég helyszűke miatt már nem képes Pozsony környékén terjeszkedni. Rozsnyót elsősorban a papírgyártási hagyományai miatt választotta, és mintegy 250 millió koronát szeretne befektetni. A Global Minerals Slovakia cég fiatal leányvállalata az azonos nevű kanadai cégnek. A Mária-bánya kitermelési jogát kapták meg, és nemesfém tartalmú érckitermelésre álltak rá. A tervezett ipari parkban finomító üzemet építenének. Csakhogy a kitermelés még meg sem kezdődött, mivel az állam vízzel konzerválta a bányát. A víz eltávolítása, a bánya rekonstrukciója és az üzem felépítése a szakemberek szerint több mint egymilliárd koronába kerülne. (kov)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?