Képeslapok régmúlt időkből

Az ősz folyamán jelent meg a Királyhelmec és környéke régi képeken című kiadvány. A könyv egyik szerzőjével, Bogoly Jánossal beszélgettünk.

Elárulná, mitől egyedi ez a kiadvány?

A Királyhelmec és környéke régi képeken című albumot a Pro Patria Polgári Társulás 2000 példányban adta ki a szlovák kulturális minisztérium támogatásával. A könyv első részében felső-bodrogközi és Ung-vidéki települések láthatók régi képeslapokon. A második rész ötven fotón Királyhelmecnek egy olyan arcát mutatja be, amelyre már csak az idősebb generáció emlékezhet. Ennek képanyagát egyébként Molnár János készítette.

Hol bukkant rá ezekre a régi képeslapokra?

Az itteni települések egykori képi ábrázolása régen felkeltette az érdeklődésemet, így a felvételek egy része a magángyűjteményemben már évek óta megvan. A többi a Sátoraljaújhelyi Kazinczy Levéltárból, a Szerencsi Zempléni Múzeumból és a Sárospataki Református Kollégium tudományos gyűjteményeinek adattárából került elő. Ezeknek az intézményeknek a dolgozói hathatós segítséget nyújtottak a munkámhoz, rendkívül készségesek voltak. Köszönetet érdemelnek azok a magánszemélyek is, akik a saját régi képeslapjaikat bocsátották a rendelkezésemre, ezzel is gazdagítva a könyv képanyagát.

Mikor készültek Molnár János fotói?

Ezek a szinte pótolhatatlan kordokumentumok az 1953 és 1976 közti Királyhelmecet ábrázolják. A városnak egy olyan arcát mutatják be, mely ma már nem látható. A fényképeken lévő épületeket – öt kivételével – időközben lebontották.

Önnek összesen hány, a vidéket ábrázoló képeslapot sikerült összegyűjtenie?

Mintegy kétszázat. Ezek zömmel a régi Királyhelmecet mutatják be, ám láthatunk köztük olyanokat is, amelyek zétényi, bélyi, perbenyiki, zempléni vagy radi épületeket, utcarészleteket ábrázolnak. Az Ung-vidékkel foglalkozó rész képanyaga jóval szerényebb, ugyanis az ottani településekről nagyon kevés képeslapot sikerült előkerítenem.

Ezek a képeslapok mikor készültek?

A legrégibbek a 20. század első évtizedéből valók. Viszonylag sok olyat találtam, amely 1938 és 1944 közt készült.

Melyik a legrégebbi?

A legrégebbi lapok 1907-ben készültek, ezek a királyhelmeci Fő utca egyes részeit ábrázolják.

Miképp lehetséges, hogy több mint száz éve viszonylag kis lélekszámú településekről is nyomtattak képeslapokat, mint amilyen Véke, Nagykövesd, Zétény vagy Battyán?

Ezekben a falvakban főúri kastélyok, kúriák álltak, elkeserítő, hogy némelyiknek ma már a nyomát sem találjuk. A zétényi, a battyányi vagy a radi kastély például nyom nélkül pusztult el. Azokról a falvakról, amelyekben nem voltak ezekhez hasonló nevezetességek, sajnos semmilyen korabeli képet sem találtam. Bízom abban, hogy egyszer, a magángyűjtemények mélyéről majd még előkerül néhány.

A könyvben bemutatott képeket elhozhatta az említett múzeumokból?

Nem. A meglévő képeslapokat a saját fényképezőgépemmel lefotóztam, digitalizáltam, majd az így kapott anyagot rendeztem. Molnár János negatívjait beszkenneltem, majd különböző számítástechnikai eszközökkel „előhívtam”. Mindez nem kevés fáradsággal járt, ám az elvégzett munkának, véleményem szerint, meglett a gyümölcse.

A könyv a századelőtől a hatvanas–hetvenes évekig mutatja be a régió településeit. A jövőben feldolgozza majd az ezt követő időszak képanyagát is?

A Bodrogközi és Ung-vidéki Múzeum megnyitásával új távlatok nyílnak meg előttünk. Ha előkerülnek újabb anyagok, azokat itt szívesen bemutatjuk. Később valószínűleg lehetőség adódik majd egyéb kiállítások megrendezésére. A megkezdett munkát mindenképp folytatni kell.

A most bemutatott képek közül az Ön számára melyek voltak a legérdekesebbek, a legegyedibbek?

Az egyik képeslap a királyhelmeci kisvasút állomását ábrázolja. Ez valahol a mai Stadion utca északi részén állt. Szerintem sokan azt sem tudják, hogy valaha létezett. Az egykori állomás meglétét ma már az utcanevek sem őrzik. Pótolhatatlan értékké váltak az időközben elpusztult battyányi és zétényi kastélyt ábrázoló korabeli felvételek is.

Tud az Önök által megjelentetett gyűjteményhez hasonló kiadványról, amely ennek a régiónak a múltját mutatja be?

Lehet, hogy valaki, valahol öszszegyűjtött hasonló képeket, ám hogy azokat könyv formájában nem publikálta, abban szinte biztos vagyok.

Nemrégiben láttam, hogy a könyv egyes fotóit a királyhelmeci városházán kiállították. Elképzelhető, hogy az Ön által rendszerezett anyag egyszer az itteni múzeumban is látható lesz?

Reménykedem benne. Elképzelésem szerint a képeket a majdani látogatók – digitalizált formában, szerény anyagi ellenszolgáltatás fejében – magukkal is vihetik majd.

Hol lehet hozzájutni a Királyhelmec és környéke régi képekben című kiadványhoz?

A könyv terjesztését a Pro Patria Polgári Társulás vállalta, az érdeklődők Kalapos Árpádtól kaphatnak bővebb felvilágosítást.

Várják a régi üdvözlőlapokat!

Várjuk mindazok jelentkezését – a Majláth utca 1113/II, 077 01 Kráľovský Chlmec című postacímen vagy a 056/63 218 45-ös telefonszámon –, akiknek valamelyik bodrogközi vagy Ung-vidéki településről régi fényképfelvétel vagy képeslap van a birtokában!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?