Kassától Košicéig

Ha elmentem a dóm kapuja előtt
NÁDSZEG |

A nádszegi Malom Moziban mutatták be a Laczkó Sándor rendezésében készült filmtt, amely Kassa megszállásáról és arról szól, hogyan élték meg a trianoni döntést a korabeli emberek. A dokumentumfilmet Gútán, Somorján, Pereden és Nyitrán nézhetik meg az érdeklődők a következő hetekben.

A Mátyusföld Magyar Összefogás Polgári Társulás szervezésében vetítették le a Laczkó Sándor rendezésében készült, tavaly bemutatott Ha elmentem a dóm kapuja előtt című dokumentumfilmet a nádszegi Malom Moziban. Kacz Péter szervezőtől megtudtuk, Laczkó Sándor korábbi filmjeinek bemutatásában is részt vállalt a társulás. 

„2018-ban megszerveztük a Muszkaföldön, a Nyugati fogságban és Az elfelejtett forradalom című filmek vetítését, így most is szívesen vállaltuk, hogy besegítünk abban, hogy Nádszegen és Pereden is eljusson a nézőkhöz Laczkó Sándor legújabb filmje. A vetítés után a nézőknek alkalmuk nyílt a rendezőnek feltenni kérdéseiket. A film nagyon sok adatot közölt, nem egy könnyen feldolgozható témát fogott meg, így valószínűleg a nézőknek is eltart egy ideig, mire megemésztik a látottakat, hallottakat” 

– mondta. A jelenlévők megnézhették a készülő Hancsovszky című film előzetesét is. A vetítés utáni beszélgetésen leginkább a nádszegi történetek érdekelték a helyieket, ugyanis Laczkó Sándor a Fórum Intézet alkalmazottaival korábban készített történelmi interjúkat a lakosokkal, amelyek az eredeti terv szerint bekerültek volna a Hancsovszkyba, de végül nem így történt.

Laczkó Sándor rendező az Új Szónak elmondta, a Ha elmentem a dóm kapuja előtt című film 2020-tól 2022-ig készült a Magyar Nemzeti Filmintézet támogatásával, így Magyarországon mutatták be először. 

„Ez adta az apropót, hogy itthon is mutassuk be, ami a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával vált lehetővé. Az elsődleges célunk a filmmel az volt, hogy az impériumváltásról, arról, hogy mi történt 1918-1919-ben, ne csak az összeesküvések szintjén és a nagyhatalmi játékokról beszéljünk, hanem próbáljuk megmutatni azt, hogy hogyan zajlott mindez egy hétköznapi ember életében. Ebben nagy segítséget nyújtott Simon Attila Az átmenet bizonytalansága című könyve és a Kassától Košicéig: Molnár Miklós-emlékkönyv, amely több kutató gyűjtőmunkájának a közös kiadványa. Műfaját tekintve televíziós ismeretterjesztő film, tehát nincsenek benne nagy játékfilmes elemek, a dramaturgiája az, hogy hogyan csapódott át Kassa egyik napról a másikra a Csehszlovák Légióhoz, aztán a Vörös Hadsereghez, majd vissza. Azt hiszem, az elszalasztott alkalmakról is szól a film, illetve arról, hogy legyünk résen, mert a történelem nem csak úgy megtörténik velünk, hanem mi is aktív alkotói vagyunk” – fejtette ki Laczkó Sándor. A film készítői rekonstruálták a régi újságcikkeket, felhívásokat, levéltári anyagokat és a régi történeteket narrátorok, történészek mondják el. A film címe egy Márai Sándor-idézet, ami próbálta megragadni a kassai életérzést. A rendező azért ajánlja a filmet nem csak a kassaiaknak, mert úgy véli, általánosságban elmondható, hogy nagyon keveset tudunk erről az időszakról. Mint fogalmazott, tudjuk azt, hogy mi történt nagyhatalmi szinten, a nagypolitikában, de hogy milyen hatása volt az átlagemberekre például az őszirózsás forradalom, arról alig vannak ismereteink. Bevallotta, hogy a filmkészítés közben döbbent rá arra, hogy ő maga is mennyire keveset tud róla. „Ahhoz, hogy megértsük a múltat, és hogy kontextusában tudjunk gondolkodni magunkról, a saját történelmünkről, nagyon fontos, hogy megismerjük azt, mi történt száz évvel ezelőtt. Ez a film erre kínál lehetőséget” 

– egészítette ki Laczkó Sándor.

Az 50 perces dokumentumfilm elérhető az interneten, de több helyszínen megtekinthető a következő hetekben. A Mátyusföld Magyar Összefogás Polgári Társulás szervezésében Pereden március 22-én 19 órától lesz látható a film a kultúrházban, amelyen részt vesz Simon Attila történész is. Ugyancsak az ő előadásával kiegészítve vetítik a dokumentumfilmet Somorján, a Zalabai Zsigmond Városi Könyvtárban március 21-én 18 órától. Aki szeretné, március 17-én Gútán a Tájházban 17 órától, illetve március 26-án, Nyitrán a KETK épületében (Drážovská 4., A-112) 18 órától nézheti meg, ahol Laczkó Sándor rendező lesz jelen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?