Jövendő munkáltatóik előtt tettek szakvizsgát

Dübörgő zene kíséri az óriási képernyőn Madonna tánclépéseit. Mutatós hangfalak állnak a fal mellett, az egyik diák megállás nélkül veszi kamerájával, ahogy társai egymás munkáit szemrevételezik, gondolatban már filmet készít. A Jedlik Ányos Elektrotechnikai Ipari Középiskola csarnokában hosszú asztalok mögött százhúsz érettségiző mutatta be szakvizsgára készített munkáját.

Michal Suchard, a biztonsági rendszerek szerelmese, felkeltette a jelen levő vállalkozók figyelmétA szerző felvételeMásodszor bizonyították szakmai rátermettségüket, ezúttal nem az érettségiztető bizottság, hanem a munkáikból készült kiállítás iránt érdeklődő vállalkozók előtt.

„Intézményünket jelenleg 802 diák látogatja, a huszonhét osztályból tizenegyben magyar nyelven végzik tanulmányaikat. A hozzánk jelentkezők elektrotechnika, valamint műszaki és informatikai szolgáltatás az elektrotechnikában szakon tanulhatnak tovább, ezen belül számítógépes rendszerek, villamos berendezések és az automatizációs irányzat közül választhatnak. Idén két magyar érettségiző osztályunk van. Többen a komáromi városi egyetemen, vagy a fővárosban műszaki vagy közgazdasági irányzaton tanulnak tovább, de akad példa arra is, hogy külföldön folytatják a tanulmányaikat” – mutatja be az intézményt Bábi László iskolaigazgató, akitől megtudom, hogy a szakközépiskolában az érettségi vizsga gyakorlati részeként a diák kis diplomamunkát dolgoz ki. Ennek megvédése csak szűk körben történt, ezért az iskola vezetése úgy gondolta, az egy hétig tartó gyakorlati érettségi vizsgák után megszólítják a diákok jövendőbeli munkaadóit. „Létrehoztam iskolánkon belül egy úgynevezett üzemi tanácsot, és megkértem a környék vállalkozóit, fogalmazzák meg növendékeinkkel szembeni elvárásaikat. Idén második alkalommal került sor ilyen jellegű munkaértekezletre, melynek eredményéről tájékoztatjuk a diákokat, akik a szakvizsgára készített munkáikat mutatják be a vállalkozóknak. Megszólítottuk a környező alapiskolákat is, a továbbtanulók megtekinthetik, hogy tanulmányaik végeztével diákjaink milyen munkákat készítenek” – tudtuk meg Bábi Lászlótól.

„A negyedik évfolyam elején választottuk ki a témákat. Volt, aki a pedagógusok ajánlatai alapján döntött, de akadt, aki egy konkrét vállalat, cég ajánlására dolgozta ki munkáját. Én a műszaki és informatikai szolgáltatás szakon tanulok és az Octan plus cégnél végzett varrodai munka reprodukciós folyamatát térképeztem, majd dolgoztam fel. A nővérem munkahelyéről van szó, ezért választottam a céget. Egyelőre még nem keresek munkát magamnak sem ott, sem másutt, mert jogot szeretnék tanulni” – mondta Göndör Tímea. Osztálytársa, Nagy Viktória egy fiktív cég vállalkozói tervét vetette papírra, míg Balázs Gabriella a Herb-pharma cég kereskedelmi tevékenységével foglalkozott, ahol egy ideig gyakornokoskodott. Talán, ha majd megüresedik ott egy hely, lesz esélye a cégnél elhelyezkedni. A fiúk asztalánál ennél gyakorlatiasabb munkákkal találkozom – ólom akkumulátorok töltőjét készítette el saját kezűleg Szokolay Gábor, aki az elektronikus számítógépes rendszerek irányzaton tanul. Műszaki területen szeretné folytatni főiskolai tanulmányait, az érettségi után éppúgy, mint társa Jirka František, aki az ólom akkumulátorok mikroprocesszoros irányításának lehetőségével foglalkozott munkájában.

„A fiatalok rendkívül ügyesek és jelentős kreativitással rendelkeznek. Azt hiszem, nem fognak elveszni, de előbb még meg kell tanulniuk, hogyan tudják eladni, felkínálni képességeiket” – mondta el véleményét az itt látottak és hallottak alapján Imrich Zachar vállalkozó. A Technopress Kft. képviselője a leghosszabb ideig talán Michal Suchard asztala mellett időzött, akit a biztonsági rendszerek világa bűvölt el, maga is egy ilyen berendezéssel mutatkozott be a szakvizsgán és a vállalkozók előtt. Nagyszombatban, az ottani egyetemen szeretné folytatni tanulmányait biztonsági berendezések szakon, hogy eddigi ismereteit tökéletesíthesse. Pedig a vállalkozó szerint tudását tekintve már most el tudna helyezkedni a munkaerőpiacon.

„Nem hinném, hogy a mai napon konkrét állásajánlatokra került sor a vállalkozók részéről, de nem is ez volt a célunk. Szeretnénk lehetőséget nyújtani a fiataloknak arra, hogy bemutatkozhassanak leendő munkáltatóik előtt. Egyfajta főpróba számukra ez a mai nap, amelyen megtapasztalhatják, milyen bemutatni elképzeléseiket, milyen érzés eladni a saját maguk készítette termékeket” – jellemezte a rendhagyó nyitott napot Štefan Švarc igazgatóhelyettes. „Képzeld azt, hogy nekem kell eladnod ezt a hangfalat. Mit mondanál el róla, melyek az előnyei, mi az amiért éppen ezt kellene választanom...” – biztatja a vállalkozó az egyik hallgatag diákot, aki szerényen támaszkodik a maga készítette zenei apparátusra. „Nekem ez nemcsak a munkám, hanem egy életre szóló hobbim is, talán azért tudom ajánlani készülékemet, mert örömmel készítettem, hogy mást is megelégedéssel töltsön el, ha jó zenét jó minőségben kaphat meg” – próbálta megfogalmazni mondandóját a pályakezdés nehézségei előtt álló érettségiző diák. Szerencsére olyan középiskolát választott, ahol a pedagógusok megteszik helyette az első lépést, és megnyitják a kapukat a leendő munkáltatók előtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?