SZÁZ ILDIKÓLéva. Hátrányos helyzetű családok és szerény nyugdíjból élők támogatására rendeznek jótékonysági árverést a lévai Barsi Múzeum Kapitány-házában.
Jótékonysági aukció a lévai Barsi Múzeumban
SZÁZ ILDIKÓ
Léva. Hátrányos helyzetű családok és szerény nyugdíjból élők támogatására rendeznek jótékonysági árverést a lévai Barsi Múzeum Kapitány-házában. A december 1-jén bemutatott olajfestményeket, akvarelleket, grafikákat december 8-án bocsátják árverésre, idén 29 hazai és külföldi művész 55 alkotása közül válogathatnak az érdeklődők.
A kiállítás vasárnapi megnyitóján részt vettek a képzőművészek is, a képek egységes kikiáltási ára 40 euró. Beáta Vrábelová, Léva alpolgármestere a megnyitón elmondta, az elmúlt években 195 kép talált gazdára és 13 738 euróval támogatták a lévai és régióbeli rászorulókat. „A társadalom érettségéről tanúskodik, ha észrevesszük a szükséget szenvedőket, és összefogással próbáljuk elviselhetőbbé tenni az életüket” – hangsúlyozta František Šebej parlamenti képviselő. A lévai kiállítás és jótékonysági árverés szervezője, koordinátora Novák Margaréta régész és Tolnai Csaba helytörténész. „Hét évvel ezelőtt Zselízről indult a kezdeményezés, Kanyuk József festő ötlete alapján, az eladott alkotások árából a zselízi rászorulók karácsonyát igyekeztek szebbé tenni. Az aukció negyedik évfolyamát már Léván, a Barsi Múzeum kiállítótermében rendeztük meg. Tavaly több mint háromezer eurót gyűjtöttünk össze” – tájékoztatott Novák Margaréta. Léván és környékén elsősorban azokat a társadalom peremén élő embereket segítik, akikre a közelükben élő lakosok, szomszédok, vagy pedagógusok hívták fel a szervezők figyelmét. A képzőművészeti alkotások eladásából befolyt összegből pénzadományt és élelmiszerutalványt osztanak szét 15–20 család között. A zselízi Vladimír Rúfus és Kanyuk József minden évben hozzájárul egy-egy alkotással a rendezvény sikeréhez.
A Barsi Múzeumban a héten megtekinthetők az esztergomi Bangó Miklós és a párkányi Lábik János akvarelljei, Écsi Laura viasztechnikával készült őszi képe. A budapesti Major Zsuzsanna grafikái mellett helyet kapnak a kesztölci születésű Nyilasi Tibor akvarelljei, és itt láthatók a lévai múzeum munkatársa, Peter Pleva olajfestményei, melyeken Léva szépségei elevenednek meg. Az egyik legfiatalabb kiállító Torma István zselízi gimnazista.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.