Jókai-emlékév: Mit üzen a 21. század olvasójának? (a mesterséges intelligencia gondolatai)

mesterséges intelligencia

Jókai 200. születési évfordulója remek alkalmat adhat arra, hogy elővéve műveit, egy friss szemlélettel vizsgáljuk meg örökségét. 

Kevés magyar író érdemelte ki annyira a „nemzet mesemondója” titulust, mint Jókai Mór. Kétszáz évvel születése után is meghatározó alakja irodalmunknak, mégis felmerül a kérdés: mennyire szól hozzánk ma, a digitális térben létező, feszültségtél terhes világ olvasóihoz?

Jókai művei tele vannak lendületes történetekkel, idealizált hősökkel és romantikus pátosszal. Ez az emelkedett stílus ma már talán szokatlan, de ha a rétegzettségét vizsgáljuk, olyan motívumokat fedezhetünk fel, amelyek még mindig relevánsak. A szabadságharcok, a hűség és az önző érdekek összecsapása, a társadalmi különbségek és az emberi sorsok sokszínű forgataga ma is lekötik az olvasó figyelmét.

Nyelvezete egy külső szemlélő számára talán nehezen befogadható, de ha a sorok közé nézünk, megláthatjuk azt a bravúros nyelvteremtő erőt, amely az irodalom egyik legnagyobb hatású alakjává tette. Jókai a magyar nyelv zsonglőre volt, olyan kifejezéseket alkotott, amelyek örökre beépültek nyelvhasználatunkba. Sokrétű stilisztikai világa új olvasatokat enged: a barokkos képalkotás éppúgy megfigyelhető benne, mint a pontosan megrajzolt karakterdráma.

De mit kezdhet vele egy mai olvasó? Hogyan lehet közelebb hozni az írót az iskolai oktatásban, a színpadon vagy a kortárs irodalom közegében?

Egyik lehetőség a műveinek újrafelfedezése és korszerű értelmezése. A „Politikai divatok” vagy a „Fekete gyémántok” témái ma is aktuálisak: a hatalom természete, a gazdasági erőviszonyok és az egyén helyzete a társadalomban.

Ugyanakkor az is kérdés, hogy a Jókai-kultusz mennyire élő ma. Sokan klasszikusként tisztelik, de vajon olvassák-e még, vagy csupán egy szoborszerű emléket ápolunk?

A modern irodalomtudomány eszköztárával érdemes lenne újra felmérni, mit jelenthet egy-egy regénye egy kortárs olvasó számára. Jókai 200. születési évfordulója remek alkalmat adhat arra, hogy elővéve műveit, egy friss szemlélettel vizsgáljuk meg örökségét. Nemcsak tisztelni, hanem értelmezni is kell a műveit, hogy ne csupán egy letűnt kor emléke legyen, hanem egy olyan szerző, akinek gondolatai ma is hatnak.

A mesterséges intelligencia írása az emlékév kapcsán

(A Magyar Országgyűlés és a Kulturális és Innovációs Minisztérium 2025-öt Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította, így tisztelegvén a 200 éve született író előtt. A jublieumhoz kapcsolódva február folyamán (mivel az író ebben a hónapban született) irodalmárok, művészek, művelődésszervezők, kutatók és más szakmák képviselői osztják meg a Jókaival kapcsolatos gondolataikat az Új Szó felületein.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?