Egy-egy munkás egy nap alatt akár 25–30 kiló áfonyát is képes leszüretelni.
Jó terméshozamra számítanak a gazdák
A tőketerebesi járásbeli Bély község határában évek óta foglalkoznak az áfonyatermesztéssel. Míg az előző évek során nem kevés fejfájást okozott a gazdáknak a szeszélyes időjárás, úgy tűnik, idén jó terméshozamra számíthatnak. A késő tavaszi fagyok okozta károkat a gyakori esőzések helyrehozták, a gazdák most a szárazabb, melegebb időért imádkoznak.
A falu szélén díszelgő, erős védőháló alá rejtett áfonyabokrokat nagyjából hét évvel ezelőtt telepítették. Az ültetvény az elmúlt évek alatt sokkal nagyobbra nőtt, mint ahogy azt a farm tulajdonosai valaha is tervezték. Kovács Olívia, az ültetvény társtulajdonosa az Új Szónak elmondta, az eddigi jelek szerint idén jó terméshozamra számítanak, de még semmi sem biztos, mert a változékony időjárás még most is nagymértékben befolyásolhatja a termést.
Kiheverték a fagykárt
„Hiába látjuk jónak a termést, csak akkor leszünk nyugodtak, ha már minden egyes szemet leszüreteltünk. Tavasszal, amikor nagyon sokáig elhúzódott a hideg időjárás, és késő tavasszal váratlan fagyások is voltak, a korai áfonyabokrokat rendesen megcsípte. Nem sok reményt fűztünk az idei szezonhoz, de a heteken át tartó esőzéseknek köszönhetően szerencsére szinte minden bokor magához tért, a szemek gyönyörű nagyokra nőttek. Most már csak abban bízunk, hogy kitart a szárazabb időjárás és nem romlik el a beérett termésˮ – magyarázta lapunknak Kovács Olívia.
Átgondolt folyamat
A gazdák állítása szerint a vitaminokban gazdag, a környéken igazi különlegességnek számító gyümölcs ára változatlan, kilója 7 euró 20 centbe kerül. „Az elején attól féltünk, hogy a koronavírus kapcsán bevezetett korlátozások miatt változni fog az eladási folyamat, de szerencsére nem érzékeltünk különbséget. Visszatérő vásárlóink vannak: aki egy dobozzal vesz, szinte biztos, hogy később több kilóért tér vissza. Míg az áfonyát az alkalmazottaink és az idénymunkások szüretelik le, a szedret az érdeklődők a tavalyi évtől már maguk szüretelhetik le. Igazából egy jól átgondolt folyamatban rejlik a siker, a jól megszervezett szüretelőket és csomagolókat, valamint a jól beütemezett szedési folyamatot a férjem praktikái koronázzák meg. Ő az, akia nagyraktárokkal egyezkedik. Amellett, hogy itt helyben is áruljuk az áfonyát, a legnagyobb hazai üzletláncokban is a nálunk leszüretelt áfonya kerül a polcokra. Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy minket részesítenek előnyben a külföldi beszállítókkal szembenˮ – magyarázta a társtulajdonos, aki minden egyéb mellett azt is elárulta, hogy a farmot többek között azért is hozták létre, mert valami olyat akartak, ami nem volt a környéken. „Az egész néhány bokor ültetésével kezdődött. Amikor észrevettük, hogy nálunk valamiért sokkal korábban virágzik a bokor, mint a többi ültetvényen, nekivágtunk a termesztésnek. Földet béreltünk, és 2012–13-ban elültettük az első bokrokat. Csak később derült ki, hogy mekkora fába vágtuk a fejszénket, de közösen belerázódtunk a feladatbaˮ – tette hozzá Kovács Olívia. A házaspár elmondása szerint az áfonyabokrokat szerencsére nem kell permetezni a kártevők ellen, csak tavasszal kapnak egy természetes alapú műtrágyaadalékot. „A mi ellenségünk igazából a magasból, szárnyakon érkezik. A seregélyek ellen kell védekeznünk – az első évben a termés negyedét a madarak szüretelték le – minden bokrot háló alá rejtettünk. Mivel a jégesők is gyakorivá váltak, az ellen is védelmet nyújt a hálóˮ – zárta Kovács Olívia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.