Improvizációs kórus alakul Komáromban
2019. február 2. 13:02

Tájainkon újszerű kezdeményezésről van szó, de Magyarországon már több amatőr és profi improvizációs kórus működik, az egyik legismertebb a Tóth Árpád vezette Csíkszerda. Tóth Árpád a Felvidéken is tartott már szemináriumot, foglalkozást a témában, de improvizatív kórus nálunk eddig nem volt. Süll Kinga Németországban tanult kórus- és zenekarvezetést, itt próbálhatta ki magát énekesként egy improvizációs kórusban. Komáromban pedig szakmai vezetőként, karnagyként irányítja a munkát.
„Míg egy hagyományos kórus arra épül, hogy a karnagy vesz egy bizonyos kórusirodalmat, és a tagok a kottából eléneklik, ami elő van írva, az improvizációs kórus nem egy előre megkomponált darabot tanul be – magyarázta Süll Kinga. – Természetesen itt is vannak bizonyos szabályok, mint akár egy dzsessz-improvizáció során, de a közösen kialakított, megszabott keretek között minden tag számára adott a kifejezés szabadsága. Ez lehet szöveg, dúdolás, hangutánzás vagy akár mozgás.” Nem feltétel a képzett hang, a próbákon ugyanis nagy figyelmet fordítanak majd a helyes hangképzésre. Nem az énekeseknek kell profinak lenniük, sokkal fontosabb a vezető megfelelő szakmai tudása, neki kell meglátnia, kiben mi rejlik, és azt elő is csalogatni. A kórusmúlt, a rutin előnyt jelenthet, ugyanakkor el kell felejteni a kötöttséget. „Bizonyos értelemben önismereti tréningnek is felfogható ez a dolog, hiszen lesznek olyan feladatok, amikor fel kell tárulkozni, önmagunkból kell megmutatni valamit, le kell vetkőzni a gátlásokat – mutatott rá a kórusvezető. – A kórus egyben nagyon jó közösségformáló lehetőség.”
Ami a zenei stílust illeti, Süll Kinga elárulta: több forrásból szeretnének meríteni, a kiindulópont mindenképpen a magyar népzene, de az eleve improvizatív gospel és a spirituális zene is nagy hangsúlyt kap. Emellett várja a leendő kórustagok ötleteit, és közösen alakítják ki a repertoárt.
Az eddigi jelentkezők főleg a húszas-harmincas-negyvenes generáció tagjai közül kerültek ki. „Sokan szeretnek énekelni, de egy klasszikus kórus olyan kötöttségekkel jár számukra, amit munka, család, gyerekek mellett nem tudnak vállalni – mondta Süll Kinga. – A heti egyszeri próba, valamint a négy hónapos próbaidőszak végén tervezett egyszeri fellépés viszont még belefér nekik. A névválasztás, az After Day is erre utal, hogy a napi rutin végeztével, mintegy lazításként, levezetésként várjuk közösségünkbe az énekelni vágyókat.”
A tervezett ütemterv szerint a próbák márciustól júniusig, majd szeptembertől decemberig tartanak, hetente egyszer, szerdánként, a volt katonatemplomban. Mindkét időszakot egy koncert, pontosabban egy nyilvános próba zárja. Bővebb tájékoztatást Süll Kingától a sullkinga@ gmail.com címen vagy a 0915/ 737801-es telefonszámon kérhetnek az érdeklődők.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.