Húsz éve működik a párkányi Szlovák–Magyar Baráti Társaság

Megtartotta idei első közgyűlését a párkányi Szlovák-Magyar Baráti Társaság. A klub 1996-tól egy szlovák és egy magyar társelnök vezetésével működik.PárkányA szervezet fontos szerepet játszott a Mária Valéria híd újjáépítésében, amit 2001. október 11-én adtak át.

Megtartotta idei első közgyűlését a párkányi Szlovák-Magyar Baráti Társaság. A klub 1996-tól egy szlovák és egy magyar társelnök vezetésével működik.

Párkány

A szervezet fontos szerepet játszott a Mária Valéria híd újjáépítésében, amit 2001. október 11-én adtak át. A Szlovák–Magyar Baráti Társaság közvetítő szerepet vállalat a tárgyalásoknál és segítette a civil összefogást. A közéleti szerepvállaláson kívül a város kulturális életében is részt vesz. 2011-től minden évben megemlékeznek a híd újjáépítésének évfordulójáról. Az idei 15. jubileumot a Szlovák–Magyar Baráti Társaság szeretné méltóképpen megünnepelni. A közgyűlésen az idei év tervein kívül szó volt az elmúlt évek jelentősebb eseményeiről is. Tavaly a társulás részt vett Rudnay Sándor esztergomi hercegprímás nyitrakorosi (Krušovce) emlékszobájának átadásán. Rudnay Sándort a magyar és a szlovák nemzeti kultúra is magáénak vallja. Ő telepítette vissza Esztergomba a törökök elől Nagyszombatba menekített érsekséget, és ő indította el az esztergomi Szent Anna-templom, valamint a bazilika építését. Rudnay szűkebb asztaltársaságában gyakran szlovákul folyt a szó, gazdag szláv könyvtára volt. Nagyrészt neki köszönhető az első szlovák nagyszótár megjelenése. Három nyelven – magyarul, szlovákul és németül – prédikált. Nyitrakoson is szolgált, ahol a tiszteletére berendezett emlékszoba létrehozásában a párkányi Szlovák–Magyar Baráti Társaság is segédkezett.

A közgyűlés ifj. Papp Sándor, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás alapítójának előadásával folytatódott. A 2010-ben alapított civilszervezet céljai hasonlóak a Szlovák–Magyar Baráti Társaság célkitűzéseihez. „A főbb feladatok közé tartozik a Pozsonyban élő nemzetiségek kulturális tevékenységének támogatása, Pozsony kortárs művészeti és kulturális életének támogatása, a pozsonyi lokálpatriotizmus erősítése és a város hírnevének népszerűsítése belföldön és külföldön” – magyarázta ifj. Papp Sándor. A rendezvény Jozef Slabák előadásával zárult, aki egy közelmúltban megjelentett publikációját ismertette, mely a japán hadifogságot megjárt Nemes János különleges életútját mutatja be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?