Hogyan kézbesítik az EU-ban a bírósági beadványokat?

Egy román állampolgárságú illetőtől vettem egy mezőgazdasági gépet. Magyarul is beszél, a szerződést is magyarul írtuk. A megegyezésünk értelmében már egy hónapja szállítania kellett volna a gépet, az intézkedés gördülékeny lebonyolítása végett fizettem neki előleget.

Egy román állampolgárságú illetőtől vettem egy mezőgazdasági gépet. Magyarul is beszél, a szerződést is magyarul írtuk. A megegyezésünk értelmében már egy hónapja szállítania kellett volna a gépet, az intézkedés gördülékeny lebonyolítása végett fizettem neki előleget. Amikor sürgetni kezdtem, megszakította velem a kommunikációt. Az e-maileimre nem válaszol, telefonon nem érhető el. Az adásvételi szerződésben feltüntetett címére küldtem egy felszólítást, de kézbesíthetetlen küldeményként visszajött. Mivel az előleg, amit kifizettem, elég magas összeg volt, nem hagyhatom úszni a pénzem. Be akarom perelni, de ehhez szükségem lenne az adataira. Hogyan kézbesítik az EU-ban a bírósági beadványokat?

Remélhetőleg a szerződéskötéskor olvasónk ellenőrizte az eladó személyazonosságát, így abból indulhatunk ki, hogy egy létező személy adatai kerültek a szerződésbe. Kérdés még, hogy az illető magánszemélyként vagy kereskedői minőségben árulta a mezőgazdasági gépet. A természetes személyek lakcímét a román belügyminisztériumhoz tartozó Nemzeti Nyilvántartó és Adatkezelő Hivatal (Inspectoratul Național pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date – INEPABD) segítségével lehet kinyomozni. Kérelmet magánszemélyek is beterjeszthetnek, ha igazolják az adatfelhasználás célját és jogalapját. A hivatal elérhetőségei és további részletek megtalálhatók a http://depabd.mai.gov.ro/

furnizari_date.html webhelyen.

Az egyéni vállalkozók (Persoana Fizica Autorizata), jogi személyek – gazdasági társaságok székhelyére és a nevükben eljáró személyek adataira vonatkozó bejegyzések nyilvánosak, ezeket a román cégjegyzék tartalmazza (Oficiului Național al Registrului Comerțului). Az adatok a https://portal.onrc.ro honlapon online is elérhetők.

A polgári peres eljárás célja az érdekelt felek közti jogvita eldöntése autoritatív módon. Az Emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezmény 6. cikke is kimondja, mindenkinek joga van arra, hogy ügyét a törvény által létrehozott független és pártatlan bíróság tisztességesen, nyilvánosan és észszerű időn belül tárgyalja, és jogai és kötelezettségei tárgyában határozatot hozzon.

Alapfeltétel, hogy az ellenérdekű fél számára a bírósági iratokat kézbesítsék. Az alperes csak úgy tud védekezni, ha tudomására jutott, hogy ellene pert indítottak. Annak tartalmi elemeit – ki, mit és milyen alapon követel tőle – a keresetlevél egy példányának kézbesítése útján közlik vele.

A szabad áramlásnak köszönhetően az európai unió különböző országaiban élő polgárok is egyre gyakrabban bonyolódnak jogvitákba. A határokon átnyúló eljárás hatékonysága megköveteli, hogy a bírósági iratokat közvetlenül és gyorsan továbbítsák. E célból született a 1393/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, melynek főbb pontjait a következő cikkben ismertetem.

(Folytatjuk)

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?