Érsekújvár egyik nevezetessége lett a Fogd-bástya, melyet az egykori Ernő-bástya helyén emeltek.
Hivatalos lista a város nevezetességeiről
Léván frissítenék a város nevezetességeinek listáját, Érsekújvárban a napokban fogadta el a testület a nevezetes épületeket, építményeket tartalmazó jegyzéket. Szlovákia műemléki jegyzékét a Pozsonyi Műemléki Hivatal vezeti, történelmi épületeken kívül műemléki rezervátumokat, zónákat is tartalmaz. A városok jegyzékében szereplő nevezetességek nem védett kulturális műemlékek, mégis történelmi értékűek.
Lévai felhívás
Az önkormányzat azzal a kéréssel fordult a lévai lakosokhoz, hogy javaslataikkal, ötleteikkel frissítené a városi nevezetességek nyolc éve összeállított jegyzékét. Léván az első listán összesen huszonhét oktatási és polgári középület, templom, temető, valamint műszaki és természeti terület található. A járási székhelyen a testület mindeddig nem foglalkozott a nevezetességek listájával, ezért ilyen városi rendeletet sem fogadtak el. A régi, nem hivatalos listát most kiegészítenék az egyes városrészek: Horhi, Csank, Varsány és Kiskér nevezetességeivel. Múlt évben alakult meg az a szakértőkből, önkormányzati képviselőkből, a városi hivatal alkalmazottaiból és kulturális intézmények képviselőiből álló bizottság, amely idén új listát állít össze. A lakosok a városi hivatalban adhatják le személyesen a javaslataikat, vagy megírhatják a [email protected] címre, március közepéig. A nevezetességek közé tartozhatnak iskolák, irodaépületek, kastélyok, kúriák, vagy családi házak, villák, ide sorolják a híres emberek szülőházát, patinás vendéglők épületeit, régi présházakat, vagy egyházi építményeket, kápolnákat, haranglábakat, kereszteket.
Érsekújvári épületek
Érsekújvárban a kulturális bizottság januárban, a testület februárban foglalkozott a városi nevezetességek listájával, amelyben épületek, emlékhelyek szerepelnek. Ilyen az érsekújvári vasútállomás épülete, melyet 1966-tól 1971-ig építettek, vagy az 1942-ben felszentelt református templom épülete, és a neogótikus stílusban 1905-ben épített evangélikus templom. Egyenlőség-Szabadság-Testvériség (Rovnosť-Voľnosť-Bratstvo) felirat díszíti a Sokol-ház homlokzatát, az épületet 1923-ban fejezték be, és ezt is a jegyzékbe sorolták, mint ahogy a Björnson utcában lévő közlekedési és szolgáltatói szakiskola épületét, melyet 1842-ben algimnáziumként nyitottak meg, és ahol latinul oktattak. Szerepel a listán a Ján Simor segédpüspök által 1881-ben alapított egykori lányiskola épülete az Andódi úton, ahol most az egyházi alapiskola és óvoda működik. A nevezetességek közé tartozik a Flenger utcai iskola, ahol speciális oktatás folyik, valamint a Stardust szálloda és a Thain János Múzeum épülete. 1906-ban építették a Szent Kereszt kápolnát, amely ugyancsak a jegyzékbe került, mint ahogy a szlovák gimnázium közelében lévő Fogd bástya, melyet egykor Fogd Károly emelt a régi Ernő bástya helyén. A bástyát egy vállalkozó kezdte el a közelmúltban saját költségen felújítani.
Útmenti feszületek
Érsekújvárban a nevezetességek listájára felkerült nyolc útmenti feszület, három emlékkereszt, továbbá egy márványkereszt, két kőkereszt és egy központi öt méter magas feszület, az utóbbi a Szent József köztemetőben áll. Az érsekújvári emléktáblák közül Széchényi György városalapító, esztergomi érsek táblája, a holokauszt áldozatainak emléktáblája került a listára, továbbá a török uralom alóli felszabadulás emlékhelyének és a kálváriának a táblája, valamint a templomok falán lévő emléktáblák. Listás lett az Ocskay László kuruc brigadéros, császári-királyi ezredes lefejezésének helyét jelző bronztábla és az egykori várkút díszes fedele. Húsznál több köztéri szobrot, monumentális plasztikát, mellszobrot, domborművet vettek fel a listára, köztük a II. János Pál pápát, Kassák Lajos költőt, Cirill és Metód hittérítőket ábrázoló alkotásokat, a jegyzéket öt parkerdővel, illetve parkkal, tóval egészítették ki.
Megemlékeztek ilyen módon Érsekújvár történelmi településeiről, Nyárhídról, Lékről, Gúgról és Györökről, és a város történelmének legtragikusabb pillanatáról, amikor 1945. március 14-én 10.08 órakor elkezdték kíméletlenül bombázni az egész várost.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.