Helytörténeti adatbázist készített a Bibliotheca Hungarica
2021. január 30. 18:32

A közelmúltig zárva tartottak a könyvtárak, és most is csak negatív teszttel fogadhatnak látogatókat. A somorjai kutatókönyvtárban azonban számos projekt kezdődött el a lezárás hónapjai alatt. Ezek egyike a szlovákiai magyar községi és városi lapok helytörténeti cikkeit feldolgozó adatbázis. Roncz Melinda a Bibliotheca Hungarica igazgatója lapunknak elmondta, hogy a korábbi évek gyakorlatával ellentétben nem különálló bibliográfiát hoztak létre, hanem az új adatbázis a könyvtári katalógus része lett, így azokat a polcokon megtalálható kiadványok adataival egyszerre böngészhetik az érdeklődők.
„A most elkészített adatbázis egy nagyobb terv része, az első szakaszban a csallóközi és a mátyusföldi községi lapok helytörténeti cikkeit dolgoztuk fel. Ezt minden évben követi majd egy-egy újabb adag feldolgozása. A projektnek köszönhetően egyszerűbben kereshető információ az egyes községekről, nem csak könyveket vagy tanulmányokat talál az adott helységekről az érdeklődő, hanem a helytörténeti cikkek adatait is” - nyilatkozta Roncz Melinda.
Az első szakaszban az 1990 után megjelent lapok cikkeit dolgozták fel a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásából. A támogatás év közben csökkent a lelkesedés azonban nem. Huszonhét csallóközi és tizenhárom mátyusföldi lap cikkeit tanulmányozták át a könyvtár munkatársai. „Az elején még nem volt elképzelésünk arról, hogy egy-egy folyóiratban mennyi helytörténeti jellegű cikk van, így számunkra is meglepő, hogy végül kilencezer írást sikerült feldolgozni.
Sokszor nem gondolunk bele, hogy egy-egy történés az adott pillanatban még csak aznapi hírnek számít, tíz év múlva viszont helytörténeti jelentőségű cikk lesz. A helytörténettel foglalkozók számára minden fontos lehet, amit feldolgoztunk” - folytatta a könyvtár igazgatója.
A ´90-es évek elején jelentek meg az első községi lapok, amelyekben szépen nyomon követhető a rendszerváltással érkező közigazgatási változás is. Az évek során ugyan több újság megszűnt, a 2010-es évek elején azonban láthatóan nőtt a kiadási kedv és új kiadványokkal jelentkeztek az önkormányzatok. A projekt keretében leltárazták a kiadványokat, pótolták a munka során felfedezett hiányosságokat, adatlapot soroltak a községi lapokhoz, ezekhez csatolták az adott újságban megtalálható cikkek adatait. A tárgyszavak alapján kikereshető, hogy hol, és mikor jelent meg a publikáció. A könyvkatalógus olvasói felülete is megújult, ennek köszönhetően könnyebb eligazodni az otthonról is elérhető adatbázisban, de a könyvtár munkatársai is szívesen segítenek.
A helytörténeti cikkadatbázis kidolgozása mellett egyéb projektekre is jutott idő a könyvtárban, frissítették, illetve bővítették a meglévő bibliográfiákat, leltározták a hagyatéki gyűjteményeket.
Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.
Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.
A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.
Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.