Házastársi tartásdíj

Jelenleg anyasági szabadságon vagyok a kétéves kislányommal. A férjem 5 év házasság után, két hónappal ezelőtt elköltözött a közös lakásunkból. Azóta egyetlen fillért sem adott nekem, és nem fizeti a lakással kapcsolatos költségeket sem. Nekem most egyetlen jövedelmem az anyasági, ami még élelmiszerre sem elég.

Jelenleg anyasági szabadságon vagyok a kétéves kislányommal. A férjem 5 év házasság után, két hónappal ezelőtt elköltözött a közös lakásunkból. Azóta egyetlen fillért sem adott nekem, és nem fizeti a lakással kapcsolatos költségeket sem. Nekem most egyetlen jövedelmem az anyasági, ami még élelmiszerre sem elég. Ezért kénytelen vagyok a családomtól kölcsön kérni. Nagyon valószínű, hogy el fogunk válni, de én megvárom, amíg a férjem lép az ügyben. Azt szeretném tudni, hogy kérhetek-e hivatalos úton a férjemtől valamiféle anyagi támogatást, amíg valahogy megoldom az anyagi helyzetemet?

A családjogi törvény 71. paragrafusa értelmében a házastársaknak egymással szembeni eltartási kötelezettségük van. Ez a kötelezettség fennáll akkor is, ha a házastársak nem élnek közös háztartásban. Abban az esetben, ha a felek eltérő jövedelemmel rendelkeznek, akkor a magasabb jövedelemű házastársnak hozzá kell járulnia a másik fél eltartásához úgy, hogy megközelítőleg hasonló életszínvonalon éljenek. A fent leírt esetben, amikor a feleség anyasági szabadságon van, fokozottan érvényes ez az alapelv. A feleség ugyanis ebben az esetben rajta kívül álló okok miatt nem tud további jövedelemre szert tenni. Ha a férj önként nem hajlandó tartásdíjat fizetni, akkor nem marad más hátra, mint bírósághoz fordulni az ügyben. Az eljárás lefolytatására a házastársak állandó lakhelye szerinti járásbíróság az illetékes, az eljárás elindítása illetékmentes. A férjnek a feleséggel szemben eltartási kötelezettsége csak a válás pillanatáig van, még abban az esetben is, ha bíróság határozza meg a tartásdíj összegét.

Amennyiben a feleség anyagi helyzete a válást követő időszakban sem javul, és semmilyen módon nem tud ezen változtatni (pl. munkaviszonyba lép, szociális támogatást igényel ), akkor jogosult lehet bizonyos anyagi hozzájárulásra a volt férjétől a válást követő legfeljebb 5 éves időszakban. Az 5 év eltelte után a volt feleség már csak kivételes esetben lehet jogosult erre a támogatásra, például ha tartósan beteg gyermekéről gondoskodik, vagy saját rossz egészségi állapota miatt nem tudja magát eltartani. Ennek a hozzájárulásnak már nem az a célja, hogy kiegyenlítse a felek életszínvonala közti különbséget, hanem hogy a rászoruló félnek legalább a létfenntartásához minimálisan szükséges jövedelme meglegyen. Ha a volt házastárs önként nem fizet hozzájárulást, akkor szintén a bíróság hivatott megítélni a hozzájárulás magasságát. Az igény elbírálásakor lényeges a felek jövedelmének összege, valamint, hogy mi az oka annak, hogy az érintett nem tudja magát eltartani, illetve mi volt a felek válásának oka. A hozzájárulásra való jogosultág megszűnik, ha az érintett új házasságot köt.

Gulyás Éva, ugyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?