Harmincharmadszor is Baróti Napok

Baróti Szabó Dávid Napok
Dunaradvány |

A 33. Baróti Szabó Dávid Napok idén is változatos programmal várta a művelődni vágyó közönséget az eseménynek otthont adó két Duna menti faluban.

A magyar felvilágosodás neves képviselőjének számító Baróti Szabó Dávid (1739-1819) emlékét rendületlenül ápolja az a térség, ahol életének utolsó két évtizedét töltötte.  Az emlékének szentelt idei rendezvénysorozat egyik legfőbb rendezvénye a 26. alkalommal megrendezett szavalóverseny volt. A dunaradványi kultúrházban öt korosztályos kategóriában az alapiskolák negyedik és kilencedik osztályainak, ill. a gimnáziumok első évfolyamainak diákjai mérték össze tudásukat. A negyedik kategóriát a dunaradványi Hámori Diána nyerte meg, aki Arany János jól ismert versét, a Fülemülét adta elő.

„Úgy érzem, hogy Arany János és én hasonlítunk, így a gondolataink is. Emiatt ez a vers azonnal megtetszett, ahogy meghallottam. Ez az első mű, amelyet tőle megtanultam, de ezen kívül sok Arany-verset is elolvastam már”

– árulta el lapunknak azt is hozzátéve, hogy legalább már öt-hat éve foglalkozik szavalással: „Igazából csak egy iskolai felkéréssel indult el az egész, majd anyummal elkezdtünk felkészülni ezekre a versenyekre.”  Hámori Papp Erzsébet lánya mondandójához hozzáfűzte, valamikor ő is foglalkozott versmondással, a költészetet pedig a mai napig szereti.

Galéria

A szervezőmunkát a két önkormányzat munkatársai végzik – együttműködésben a Csemadok helyi szervezetével. Púchovský Ľubomír (független) radványi polgármester az Új Szónak elmondta, elsősorban a magyar nyelvről szólnak ezek a napok, s így kapcsolódnak Baróti Szabó Dávidhoz, aki egyike volt a magyar nyelv megújítóinak.

„Természetesen minden évben megszervezzük a rendezvényt, nálunk ez már egyfajta hagyomány. Nyitra megyétől mindig kapunk rá támogatást, amellyel le tudjuk fedni a költségeket. Így is kell foglalkozni a fiatalokkal, mert a kultúra, az anyanyelv használata csak hozzátesz az életükhöz és bővíti a tudásukat“

– fejtette ki lapunknak.

Az eseménysorozatban az érdeklődők hallhattak még helytörténeti előadást is: Hubert Ildikó Baróti Szabóról és a Pyber-család kapcsolatáról adott elő. Emellett a dunaradványi kultúrházban Csótó László retrospektív kiállítására is sor került, ill. Tóth Tibor és barátai színre vitték Arany János Temetre hívás c. művét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?