Halpusztulás a vöstüi kanálisban

<p>Nagykeszi. Több száz kilogramm hal pusztult el a hétvégén a csallóközi kanálisrendszer Nagykeszi és Nemesócsa közt található vöstüi ágában. Egyes vélemények szerint fekália kerülhetett a vízbe, a környezetvédelmi felügyelet munkatársa szerint ez nem bizonyított, más tényezők is okozhatták</p>

ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS

A döglött halakra a vízgazdálkodási vállalat munkatársai figyeltek fel a nagykeszi vízátemelő állomáson, és azonnal értesítették a komáromi horgászszövetséget, valamint a Szlovák Környezetvédelmi Felügyeletet. „Ideiglenesen leállítottuk a szivattyúzást, hiszen nem tudhattuk, mi okozta a pusztulást, és nem akartuk, hogy az esetlegesen szennyezett víz a Dunába kerüljön – mondta lapunknak Maitz Klára, a vízgazdálkodási vállalat komáromi részlegének üzemeltetési osztályvezetője. – A csatorna mentén haladva aztán jól be lehetett határolni azt a helyet, ahol szennyezett és büdös volt a víz.” Tóth Alfréd, a komáromi horgászszövetség elnöke is úgy véli, az adott ponton valaki emésztőgödörből származó fekáliát engedhetett a vízbe. „A környezetvédelmi szakemberek által végzett helyszíni vizsgálat kimutatta, mérgező anyag, permetszer vagy műtrágya nem került a vízbe; abban a térségben nem is volt nagy eső abban az időben. Az ammóniakoncentráció viszont mintegy tízszerese volt a normális értéknek, a jellegzetes szúrós szagot is lehetett érezni, az oxigénszint pedig a nullához közelített – mutatott rá. – A halak tehát megfulladtak. Nem hagyható viszont figyelmen kívül az a tény sem, hogy a szóban forgó kanálisban nagyon elszaporodott a növényzet, a nád helyenként teljesen benőtte a partot, és a rothadó növények szintén oxigént vonnak ki a vízből. Azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy e két negatív hatás együttesen érvényesült.” Tóth Alfrédtől megtudtuk azt is, hogy a hétvégén mintegy 300 kilogramm döglött halat – pontyot, csukát, harcsát, süllőt, dévért – szedtek ki a kanálisból, de még sok haltetem lehet a nádasban, a gyökerek közé szorulva, amelyeket az elkövetkező napokban fokozatosan dob majd felszínre a víz. „Az eddigi kár több ezer euró” – árulta el. Feljelentést egyelőre nem tettek az ügyben, hiszen, ha nem tudják tetten érni az elkövetőt, nagyon nehéz bizonyítani az esetet. Egyelőre várják a hivatalos szakértői véleményt.

A pozsonyi környezetvédelmi felügyelet munkatársa szerint nem bizonyítható, hogy fekália került a vízbe. „Igaz, hogy az ammóniatartalom némileg magasabb volt a normánál, de ha valóban fekáliát engedett volna valaki a vízbe, akkor 200–300-szoros értékeket mértünk volna – mondta. – Ottjártunkkor a kanálisban gyakorlatilag állt a víz, sűrű a növényzet, jött a hirtelen felmelegedés, ami segíti a planktonok, a hínár és más növények elszaporodását. Ezek a tényezők mind-mind hozzájárulhattak az oxigénszint csökkenéséhez és ennek következtében a halpusztuláshoz.” A szakember hozzátette, úgy véli, nagyobb figyelmet kellene fordítani a kanálisok rendszeres tisztítására. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?