Guhr Mihályra emlékezik a párkányi városi múzeum

<p>Párkány. Guhr Mihály kiváló orvos, lelkes természetjáró és sportember életét bemutató kiállítás nyílt a párkányi városi múzeumban.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

Egyedi dokumentumok, korabeli sporteszközök és felszerelések teszik izgalmassá a tárlatot.

„Ez az idei év első kiállítása. Olyan tárlattal akartuk indítani az évet, amelynek témája illeszkedik az évszakhoz. Ezért nagyon örültünk, amikor a Szlovák Olimpiai és Sportmúzeum pozitívan reagált felkérésünkre” – mondta a kiállítás kapcsán Juhász Gyula, a múzeum vezetője. A kiállítást Eugen Szabó, Párkány polgármestere és Zdenka Letenayová, a Szlovák Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója nyitotta meg. Guhr Mihály a tüdőbaj és a klimatológia szakorvosa, lelkes turista, hegymászó és kiváló síző, a Tátrai Önkéntes Mentő Bizottság első elnöke, a Magyar Turista Szövetség társelnöke és a Karpathenverein tiszteletbeli elnöke volt. A Szepes vármegyéhez tartozó Nagyszalókon született 1873. március 11-én. Gimnáziumi tanulmányait Késmárkon végezte, orvosi diplomáját Budapesten szerezte. „Még egyetemre járt, amikor jómódú édesapja és annak sógora megvásárolt egy nagyobb erdőbirtokot Tátrafüred közelében, és először vadászlakot, majd három turistaházat felépítve megalapították Tátraszéplakot. Az általuk épített épületek – felújítva vagy felújítás alatt – jelenleg is állnak. A frissen végzett orvos itt alakította ki 1897-ben az első gyógyintézetét, amelyben a Tátra klimatikus viszonyait is kihasználva a kor divatos hidegvíz kezelésével gyógyította tüdőbajos betegeit. 1907-ben új szanatóriumot építtetett, amelyet 1925-ben – jelentős bővítéssel – az asztmában és a Basedow-kórban szenvedők ellátására is alkalmassá tettek. Több közismert személy is kezeltette magát itt, például 1910 nyarán Ady Endre is gyógyulni jött Tátraszéplakra” – mondta Guhr Mihály orvosi munkásságáról Juhász Gyula. Guhr Mihály szenvedélyes turista, hegymászó és síző volt. Amikor külföldön egyre népszerűbbé kezdett válni a sísport, ő maga is megpróbálkozott hordódongákon a síeléssel, majd igazi felszereléssel az első tátrai síelők egyike lett. Alapító tagja volt a Magyar Sí Klubnak, sítanfolyamokat tartott a Tátraszéplak körüli lejtőkön. 1911-ben fő szervezője volt az első itt megrendezett nemzetközi síversenynek, amelynek lebonyolításához birtokán síugrósáncot és menedékkunyhót is építtetett. A franciaországi Chamonix-ban megrendezett első téli olimpiai játékokon a Csehszlovák Síszövetség hivatalos küldötte volt. „Szívügye volt a szepességi múzeumok fejlesztése is, híve volt a poprádi Kárpátmúzeum és a felkai Tátramúzeum szoros együttműködésének. Sokrétű tevékenységéről főleg németül, de magyarul és szlovákul is publikált. Vérmérgezés következtében, váratlanul halt meg Szepesszombatban. 1933. augusztus 27-én Nagyszalókon temették el” – tette hozzá a párkányi városi múzeum igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?