Geotermális energia – fűtésre

Nagymegyer. A nagymegyeri képviselő-testület legutóbbi ülésén a Slovgeoterm Rt. Munkatársai bemutatták azt a projektet, amely a geotermális energia további felhasználásában rejlő lehetőségeket vázolja fel.

Jelenleg a városban a termálvizet a termálfürdőben használják fel, de felmerült, hogy a jövőben egyéb területeken is hasznosítják majd – elsősorban a fűtés és a melegvíz-előállítás terén.

A városnak jelenleg két lakótelepe, és ezekhez kapcsolódóan két fűtőháza van, ezek 730, illetve 448 lakás, valamint további intézmények hőellátását biztosítják. Mindkét fűtőközpont gázüzemű, és átfogó műszaki felújításuk a közeljövőben szükségessé válik.

A Slovgeoterm projektje szerint a város határában két új furatot létesítenének, körülbelül 2500 méter mélységben található meg az a termálvíz, amely az adott célra megfelelő energiaforrás lenne. A két fűtőház helyett egy központi létesítménnyel számolnak, amely elsősorban a geotermális energiát hasznosítaná, kiegészítő jelleggel azonban földgázt is igényelne. (Az előzetes számítások szerint a nyári időszakban a geotermális energia a szükségletek 100 százalékát fedezné, télen a hőellátás kb. 15 százalékát kellene földgázzal biztosítani.)

A projekt megvalósításának költségei 219 millió koronára rúgnának, az éves üzemi költségek összege 8,8 millió korona lenne, ami azt is jelenti, hogy a város az üzemeltetés terén évente mintegy 1,5 millió köbméter főldgázt, ezzel együtt 18 millió koronát spórolna meg. A Slovgeoterm vállalat képviselői kiemelték, hogy nemcsak a város természeti adottságai jók a projekt megvalósítása szempontjából, hanem a külső körülmények is kedvezők: az Európai Unió jelentősen támogatja az alternatív energiaforrások kiaknázását, így Nagymegyer is jó esélylyel folyamodhatna támogatásért az EU strukturális alapjaihoz. A számítások szerint a geotermális projekt költségei 12 éven belül térülnének meg, ha azonban sikerül 51 százalékos dotációt szerezni, ez az idő 8 évre rövidül.

A Slovgeoterm munkatársai pozitív példaként Galántát hozták fel, ahol szintén ők készítették a geotermális projektet. Galántán 1300 lakást és a kórházat fűtik termálvízből nyert energiával, amin nemcsak a város spórol, hanem a fogyasztók is, hiszen jóval alacsonyabb áron jutnak hőenergiához, mint kevésbé szerencsés polgártársaik, akik hagyományos energiaforrásokkal fűtött lakótelepen élnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?