<p>A jelenlegi árvízhelyzettel kapcsolatosan felmerült bennem egy kétely, hogy ha elöntené a víz a házunkat, fizet-e a biztosító. Nem fog akarni valahogy kibújni a felelősség alól? Nekünk komplex biztosításunk van a házra, ezek között szerepelnek az árvíz okozta károk is.</p>
Fizet a biztosító az árvíz okozta kárért?
A biztosítók alapvetően előre nem látható, de bekövetkezhető káreseményekre nyújtanak pénzügyi kompenzációt. A biztosítási szerződés megkötése előtt kötelesek felmérni, hogy az adott kockázat mennyire súlyos, vállalható-e a kedvezményezettnek a vagyonán okozott károk megtérítése. Ingatlantulajdon árvíz elleni biztosításásának mérlegelésekor az adott régió árvíztérképét és egyéb számításokat, statisztikai adatokat is figyelembe vesznek. Árvíz sújtotta vidékeken (az elmúlt kb. tíz évet tekintve irányadónak), általában árvíz ellen nem biztosítanak, mivel ott várhatóan ismét bekövetkezik. Ha olvasónknak érvényes biztosítása van, nem kell félnie, hogy az árvíz közeledtével a biztosító semmisnek nyilvánítja. A biztosítási szerződésre is vonatkozik az az alapelv, mely szerint a szerződő felet a szerződés kötelezi. Egy szerződést fel lehet bontani, leggyakrabban felmondással, mely a felmondási idő leteltével következik be. Erre mindkét félnek joga van, és a biztosítók árvíz után a jövőre vonatkozólag gyakran élnek is ezzel a jogukkal. A feltételek a biztosítási szerződésben, a biztosító általános feltételeiben és a vonatkozó törvényes rendelkezésekben (elsősorban a 8/2008-as számú biztosítási törvényben és a Polgári törvényköny 8. részének 15. fejezetében) találhatók meg. Fontos tudni, hogy a biztosítók egy káresemény biztosítása mellett számos mentesülési esetet (výluky) is felsorakoztatnak, melyekre nem vonatkozik a biztosítás. Ezekről még a biztosítás megkötése előtt ajánlatos tájékozódni. Árvíz esetére a háztartási ingóságok mellett az ingatlant is ajánlott biztosítani, hogy a berendezésen kívül az építményben keletkezett károkat is megtérítse a biztosító. A legtöbb biztosító nem azonnali hatállyal biztosít, az árvízveszély előtt néhány nappal kötött biztosításnál előfordulhat, hogy a rövidesen bekövetkező káresetre még nem vonatkozik. Ha egy biztosító a vonatkozó jogszabályokba ütközően járna el, például nem tájékoztatja világosan az ügyfelet a biztosítási termékről vagy számára érthető módon nem hívja fel a figyelmét az azzal összefüggő fontos részletekre és kockázatokra, vagy ha a termék népszerűsítése során valótlan vagy félrevezető állításokat, illetve teljesíthetetlen ígéreteket tett, a biztosított panaszt tehet a Szlovák Nemzeti Bank ügyfélvédelmi részlegén (oddelenie ochrany klienta Národnej banky Slovenska), valamint a hazánkban működő fogyasztóvédelmi szervezetek valamelyikéhez is fordulhat.
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.