Férfikarként kezdte a vízkeleti Harmónia

<p>Vízkelet. Negyvenhárom évvel ezelőtt 31 férfival alakult meg az énekkar az akkori Csemadok-tagok kezdeményezésére. Azóta nagyjából ötszázszor lépett fel a mostanra női éneklőcsoporttá alakult Harmónia.</p>

B. JUHOS MELINDA

A galántai járásbeli községben az ötvenes évek óta működött színjátszó csoport, ennek feloszlása után szerették volna kitölteni a kultúra területén keletkezett űrt az éneklőcsoport megalapításával.

1974-ben vegyes karrá bővült a csoport, a férfiakhoz 13 hölgy csatlakozott, akkor a kórus 44 tagú volt. 2000-től, miután a férfiak kiváltak, női éneklőcsoportként működik a Harmónia, jelenleg 15 taggal. A kórus első karnagya Pintér Ferenc, a diószegi alapiskola akkori igazgatója volt tíz éven keresztül, majd Óvári Mária, három évig 1986–1989 között Kovács Ödön, utána ismét Óvári Mária vette át a csoport vezetését, amely hetente próbál a helyi kultúrházban.

„1979 tavaszán, Pintér Feri bácsi 70. születésnapján volt a vegyes kar névadója. Kodály Zoltán egyik kórusművét énekeltük, az ő elvét választottuk mottóul – nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha többen összedalolnak, aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy harmónia, amelyben mind egyek lehetünk –, s akkor döntöttük el, hogy legyen a vegyes kar neve Harmónia” – tudtuk meg Pék Évától, aki harminc éve tagja a kórusnak. 1990-ben egy fellépésen találkoztak a diószegi citerazenekarral, és citerakísérettel kezdtek el énekelni, ami ismét új színt hozott az éneklőcsoport életébe. Közös fellépések sora következett. Míg az énekkar vegyes karként működött, főleg népdalfeldolgozásokat énekelt több szólamban, Bárdos Lajos, Szíjjártó Jenő, Kodály Zoltán énekkarra írt műveit, majd Ág Tibor által gyűjtött mátyusföldi, csallóközi népdalokat és Magyarország különböző tájegységeinek népdalait.

„Közösen énekelni csak akkor lehet tiszta szívből, ha a kórustagok között megvan a harmónia. Az elmúlt 40 év igazolta ezt! Az eltelt évek alatt nagy család lettünk, együtt örülünk, nevetünk, izgulunk. A sok közös élmény, emlékek, fellépések összekovácsoltak bennünket” – mesélte Pék Éva. A csoport számtalanszor fellépett különböző magyarországi és hazai fesztiválokon Budapesten, Kecskeméten, Tapolcán, Bugacon, Ópusztaszeren, Makón, Hegykőn, Abán, Enyingen, a Pest megyei Taksonyban, és rendszeresen szerepel a régió kulturális rendezvényein.

Legközelebb a felsőszeli Mátyus Néptánccsoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?