Felvásárolják a parcellákat, hogy pályázhassanak

Nagytárkány. Évekig is eltarthat, mire a Tisza-parti település önkormányzata rendezi annak a földterületnek a tulajdonjogi kérdéseit, melyen a helyi magyar tanítási nyelvű alapiskola épületei állnak.

Nagytárkány. Évekig is eltarthat, mire a Tisza-parti település önkormányzata rendezi annak a földterületnek a tulajdonjogi kérdéseit, melyen a helyi magyar tanítási nyelvű alapiskola épületei állnak.

Kopasz József polgármester elmondta, az alig kéthektáros parcellának több mint nyolcvan tulajdonosa van, így az ügyintézés rendkívül időigényes. A község vezetése, miután átvette az államtól az oktatási intézmény működtetésének jogát, szinte azonnal hozzálátott a probléma megoldásához, ám csupán a földek tulajdonosainak felkutatása fél évet vett igénybe. Ezután megkezdődhetett a felvásárlás: egy önkormányzati határozat értelmében a falu négyzetméterenként 6 koronát fizetett a területért, ugyanakkor megígérte, hogy az ügyintézéssel járó összes kiadást átvállalja tőlük. A polgármester tájékoztatása szerint a utóbbi időben így jó pár esetben nemcsak a földhivatalban való bejegyzést, a bemérést és az egyéb költségeket fizették ki, hanem a lefolytatandó hagyatéki tárgyalások perköltségeit is. Az említett földterületen mindössze négy olyan parcella található, melyeknek egy-egy tulajdonosa van, velük viszonylag könnyen megállapodtak. Harminc ingatlan közös tulajdonú volt, ám ezekben az esetekben legalább ismertek voltak az eredeti tulajdonosok. Tizenhat parcella birtokosát fel kellett kutatniuk, mint kiderült, közülük négyen jelenleg külföldön élnek. Néhány földterületnek nincs ismert gazdája, illetve egyelőre nem sikerült felkutatniuk az időközben elhunytak örököseit. Kopasz József beszámolt arról is, hogy az adásvételi szerződések megkötésekor a tulajdonosokkal általában könnyen meg tudtak állapodni, sőt olyanok is akadtak, akik parcellájukat – támogatva a helyi magyar iskolát – nagylelkűen odaajándékozták a községnek. A földterület tulajdonjogi kérdéseit azért is szeretné a község minél előbb rendezni, mert Nagytárkány Európa Unióhoz benyújtott, több mint 20 millió koronás iskolafelújtási pályázatát néhány éve épp emiatt a megoldatlan probléma miatt utasították el.

A régióban egyébként jó néhány oktatási intézménynek és önkormányzatnak vannak a nagytárkányiakéhoz hasonló gondjai, az 50-es, 60-as években ugyanis több esetben adtak ki a hivatalok építési engedélyeket anélkül, hogy a földterületek tulajdonjogi viszonyait rendezettek lettek volna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?