Felváltva nyithatnának egy, illetve két első osztályt a gútai magyar alapiskolákban

<p>Gúta. Az elmúlt hétvégén lezajlott a beiratkozás az alapiskolák első évfolyamába; az eredményekről Takács Imre, a közös tanügyi hivatal vezetője számolt be</p>

V. KRASZNICA MELITTA

Eszerint a II. Rákóczi Ferenc Alapiskolába 27, a Corvin Mátyás Alapiskolába 30, a Nagyboldogasszony Egyházi Alapiskolába 16, míg a szlovák oktatási nyelvű Komenský Alapiskolába 18 gyereket írattak a szülők. Mint megtudtuk, ezek a számok az elmúlt néhány napban változtak, a II. Rákóczi Alapiskola esetében 1, a Corvinéban újabb 4 szülő jelezte, hogy betegség vagy más okok miatt nem tudott részt venni a kijelölt időben a beíratáson. A halasztást kérők száma az előbbiben egyelőre három, az utóbbiban négy fő. Mindkét, városi fenntartású magyar alapiskolában 2-2 osztályt szeretnének nyitni, emellett a Corvinban nulladik osztályt is. Az első évfolyamokban a maximális létszám 22, ami bizonyos feltételek mellett – évismétlés, év közbeni beköltözés, átjelentkezés esetén – egészen 25-ig emelkedhet. A testületi ülésen viszont a hivatal részéről felmerült az a javaslat, hogy a két, városi fenntartású magyar alapiskolában – a gyerekek számából kiindulva – összesen három osztályt kellene nyitni: az idei tanévben kettőt a Corvinban, egyet a II. Rákócziban; jövőre pedig fordítva. Mint az ülésen elhangzott, gazdasági megfontolás, takarékoskodási szándék áll a javaslat mögött, a hatvan-egynéhány diák ugyanis pont három osztályt töltene meg. Az érintett iskolák vezetői azonban nem tarják jó ötletnek az ilyen szabályozást, és több képviselő szerint is sérülne a szabad iskolaválasztás joga. „Mi alapján, és melyik szülőnek mondanánk azt, hogy bár hozzánk íratta be a gyerekét, nem vesszük fel? – tette fel a kérdést Takács Aurélia, a Corvin Alapiskola igazgatóhelyettese. – Az is könnyen előfordulhat, hogy ilyen elutasítás után nem a másik városi alapiskolába, hanem egészen máshová vinné a gyerekét.” Csémi Erikát, a II. Rákóczi Ferenc Alapiskola igazgatóját is meglepte a hivatal javaslata, és elhamarkodottnak nevezte azt. Mint megjegyezte: a hivatalos beiratkozás február 15-ig tart, ráadásul szeptemberig mindig változik a létszám. A nevelési tanácsadó szakemberei is általában júniusban döntenek azoknak a diákoknak az iskolaérettségéről, akik esetében az iskola vagy a szülő kéri a halasztást.

A képviselők végül nem szavaztak az előterjesztésről, a témához egy későbbi ülésükön térnek vissza. Ugyanakkor megkérték az iskolavezetőket, hogy egyelőre ne adják ki a határozatokat az elsősök felvételről, amire általában rögtön a beíratás után sort kerítenek, de a vonatkozó jogszabály értelmében legkésőbb május végéig van rá idejük. Egyben arra is felkérték őket, hogy a következő testületi ülésre nyújtsák be az iskolájukra vonatkozó szervezési rend tervezetét, amit korábban általában csak júniusban kellett előterjeszteniük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?