Felújított halottaskocsik a somorjai honismereti házban

Somorja
Somorja |

Százéves halottaskocsikat sikerült restauráltatni a Csallóközi Múzeumban. A műtárgyakat a Művészeteket Támogató Alap támogatásából újították fel, már korábban is sikerrel pályáztak a programban.

Nagy Iván, a múzeum igazgatója lapunknak elmondta, a nemrég felújított és átadott somorjai honismereti házban tekinthető meg a két, több mint százéves kocsi. Az egyiket Pozsonyeperjesen használták katolikus halotti szertartásokon. A rossz műszaki állapotban lévő hintó a ’90-es években került a Csallóközi Múzeum gyűjteményébe. A dunaszerdahelyi hírportál František Šmigrovský restaurátor kutatásait idézve arról írt, hogy a kocsit készítő Hieronymus Siegel csehországi mester nevét is felfedezték a megtisztított tengelyen.

A másik, egyszerű kocsi szintén száz év körüli, ezt a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség használta a temetési szertartások során. A műtárgy a nyolcvanas évektől gazdagítja a múzeum gyűjteményét. Mindkét kocsit két évvel ezelőtt kezdték felújítani, a belső részek konzerválása és restaurálása után pótolták a hiányzó részeket, majd idén befejeződött a rekonstrukció. Az igazgató közölte, hogy már a honismereti ház kocsiszínjében vannak a múzeumi darabok. Nagy Iván megjegyezte, a nemrég felújított és átadott honismereti ház egyre több érdeklődőt vonz, sokan kíváncsiak a falusi életet és kultúrát bemutató tárlatra.

A múzeum korábban például zászlók restauráltatására pályázott az alapnál. A Somorja környékéről származó zászlók az 1800-as években készültek. A Szűrszabó Céh zászlója és egy korábbi, a század elején készült egyházi zászló rúdja is gazdagon díszített. „A múzeumban rengeteg olyan tárgy van még, amit fel lehetne újítaniˮ – jegyezte meg az igazgató a további tervekkel kapcsolatban. Jelenleg a rendezvények szervezése mellett a néhány éve megtalált, több ezer éves csónak megóvása és bemutatása is leköti a múzeum munkatársainak figyelmét. „Saját forrásainkból kifizettük a csónak konzerválását. Ez azt jelenti, hogy átitatják valamilyen anyaggal, hogy ne romoljon az állaga. Később szeretnénk méltó módon bemutatni a közönségnek a tárgyat, de ez bonyolult feladatˮ – beszélt az egy darab fából kivágott, a mérések szerint i.e. 4–5. századból származó csónakról Nagy Iván.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?