<p>Közel egy évtizedes próbálkozás után úgy tűnik, heteken belül megkezdődhet a járási székhely egyik nevezetes épületének, a legendás volt tanítóképzőnek a felújítása. Az EU-s forrásokból finanszírozott projekt összköltségvetése meghaladja az egymillió eurót.</p>
Felújítják a volt lévai tanítóképző szecessziós épületét
A munkálatok a tervek szerint két évig tartanak majd, komoly szervezőmunkára lesz szükség, hogy biztosítsák az oktatás folyamatosságát. Jelenleg 459 diákja van az iskolának.
A szecessziós stílusú, 100 éves épület kulturális műemlék, a vár mellett a település másik építészeti jelképének tekinthető. A volt tanítóképző építése 1907-ben kezdődött és 1910 végén fejeződött be, az ünnepélyes megnyitó az 1910/11-es tanév végén volt. A terveket Scheiber Miklós és Földes Ede budapesti műépítész készítette. Az olaszországi Udinéből 30 kőfaragó és kőműves érkezett az építkezésre. A maga idejében a monarchia legkorszerűbb iskolája volt a tanítóképző, a díszítmények, a burkolat mind az olasz kőművesség reprezentatív példája. A város fölé magasodó épület hozzátartozik Léva látképéhez. Fontosságát bizonyítja, hogy a Hősök terére, a Družba kultúrház helyére tervezett Európa bevásárló-, közösségi és kulturális központ tervezésénél fontos szempont volt, hogy ez a létesítmény ne takarja el a volt tanítóképzőt. A városi építési hivatal és a városi építészek tanácsa csak azután hagyta jóvá az Európa Centrum projektjét, miután sikerült elérni, hogy a legfelsőbb szint az objektum tetejének délkeleti részébe kerül, így szabad rálátást biztosít a műemléképületre. Az ingatlanban a Pedagógiai és Szociális Akadémia működik.
Anna Drmlíková, a tanintézmény igazgatója elmondta, 2004-től mostanáig három alkalommal pályáztak, de csak most jártak sikerrel. Szinte az utolsó pillanatban érkezik a segítség, hiszen a tető több helyen beázik, az osztályokba befolyik az esővíz. Helyenként több négyzetméteres területen hullik az épület homlokzatáról a vakolat. A teljes tetőt is lecserélik. A külső falakat az eddigi okker helyett az eredeti krémszínűre festik át. Az átfogó projekt az épület szépítését, korszerűsítését és gazdaságosabbá tételét tűzte ki céljául. Fontos szempont a fűtési költségek csökkentése is. Mivel az épület műemlék, nem lehet szó külső hőszigetelésről, csakis az összes ablak cseréje lehet megoldás. A nyílászárók cseréje jelenti a munkálatok legköltségesebb részét, hiszen csak az eredetivel azonos, fából készült ablakokat lehet használni. A belső tereket is rekonstruálják, a teljes padlózatot kicserélik. Az eredeti parketta sajnos használhatatlan, de eltávolítják a gumiborítást, és hajópadlót raknak le. Vadonatúj bútor is kerül a tantermekbe, valamint a számítógépes felszereltséget is bővítik. A projekt része a létesítmény teljes akadálymentesítése is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.