<p>Az Ipoly-völgyi vasúthálózat újraindítását is kezdeményezte a hídépítés mellett az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás, készül az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
Felújítanák a vasúti közlekedést az Ipoly mentén
A térség érintett civil szerveződései és szakmai társulásai november 25-én tárgyaltak a vasúti közlekedés újraindításáról Bussán. Lőrincz Mária projektmenedzser szerint a gazdasági fejlődési lehetőségeit, az emberek életszínvonalát, életminőségét nagyban befolyásolja az adott terület megközelíthetősége. Mint azt a projektmenedzser elmondta, sajnos a Középső Ipoly mente jelenleg egyáltalán nem büszkélkedhet jó minőségű úthálózattal, a vasúti közlekedésről nem is beszélve. A Nagykürtösi járásban a meglevő utak minősége – csak másod- és harmadosztályú út van ebben a járásban – pedig már nem felel meg az elvárásoknak.
A vasúti közlekedés ebben a járásban csak a teherszállításra korlátozódik. A Bussán megtartott konferencián megállapították: ahhoz, hogy az illetékes hatóságok érdemben foglalkozzanak az Ipoly-völgyi vasút – ezen belül pedig a személyszállítás újraindításának kérdésével – elengedhetetlen, hogy pontos adatokkal, gazdasági előrejelzésekkel is alá tudják támasztani, szükséges az Ipoly-völgyi vasút újraindítása. A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy az Ipoly-völgyi vasút a felszedett drégelypalánki vasúti szakasz újraépítése, a szükséges felújítások után már nem csak helyi és regionális jellegű lesz, hanem a losonci és párkányi vasúti csomópontokon keresztül jelentős szerepet játszhat a határ menti vasúti forgalom biztosításában is.
Tavaly az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás a Magyarország és Szlovákia Határokon Átnyúló Együttműködési Programon belül közös pályázatot nyújtott be a vasút újraindításáról szóló megvalósíthatósági tanulmány kidolgozására. A sikeres pályázatban a Középső Ipoly mente Régiófejlesztési Ügynökség, az Ipoly-hidak Polgári Társulás vállalt vezető szerepet. Magyar oldalról a vezető pályázó az eurorégió magyarországi részeként a Neogradiensis Régió, partnere a Nógrád Megyei Területfejlesztési Ügynökség Kht.
A pályázat legfontosabb céljaként a határ menti gazdaság erősítését, az elérhetőség javítását tűzték ki. Azt szeretnék elérni, hogy a vasúti mellékvonalak működtetésével és gazdaságossá tételével munkahelyeket alakítsanak ki illetve őrizzenek meg. A határ még jobb átjárhatósága, amit a vasút is biztosít majd, a teherforgalom mellett számolnak a személyforgalom fellendülésével is. A sikeres pályázatra 107 591 eurót (3,241 millió korona) nyertek az Európai Unió ERDF alapjából. Ezt a programot Szlovákia és Magyarország a nemzeti társfinanszírozás keretén belül is támogatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.