Feltámasztanák az Ipoly menti vasúti közlekedést

<p>Az Ipoly hidak újjáépítése mellett a határ menti vasútvonalak újraélesztéséről, a közúthálózat fejlesztéséről és egy környezetvédelmi-turisztikai elképzelés megvalósításáról tanácskoztak szlovákiai és magyarországi szakemberek Bussán.</p>

A tervezett beruházásokat az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás magyarországi partnereivel kívánja megvalósítani. December 16-ig nyújtják be a pályázatot az unió határ menti együttműködést támogató alapjához. Két Ipoly híd – a Rárós–Ráróspuszta és PetőházaPösténypuszta közötti – megépítéséhez már minden engedély, terv és tanulmányterv rendelkezésre áll, a két ország közötti megállapodást is aláírták. A tényleges megvalósításhoz szükséges pénzt kell még előteremteni. A hidak megépítése után a Nagykürtösi járás közúthálózatának felújítása következne. A nógrádiak a hidak mellett az évtizedek óta pangó vasúti közlekedés újjáélesztésében látják a határon túli együttműködés újabb lehetőségeit. A Nagykürtösi járás és Nógrád megye területén halad át ugyanis Szlovákia egyetlen peázs – közös használatú – vasútvonala, amely jelenleg csak a teherforgalmat szolgálja, a nagykürtösi Dolina barnaszénbánya szállít rajta a zólyomi hőerőműbe. „Némi modernizálással és egy hat kilométeres szakasz megépítésével a teherszállítást és az idegenforgalmat is szolgáló közlekedési útvonal létesülne” – mondta lapunknak Lőrinc Mária, az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás vezetőségi tagja. A szakmai találkozón egy negyven évvel ezelőtti, vízgazdálkodási, energetikai, környezetvédelmi és turisztikai szempontból jelentős elképzelés megvalósításának lehetősége is szóba került. 1968-ban az Alsósztregova kataszteréhez tartozó Prieloh puszta alatti területen egy ötven hektáron elterülő víztározó megépítését tervezték, megvalósítását az akkori politikai események gátolták meg. Az eredeti elképzelések szerint az Ipoly folyónak ezen a szakaszán indokolt lenne egy víztározó létrehozása. Erre a helyi természeti adottságok kiválóan alkalmasak lennének – az Ipolynak ez a szakasza egy több kilométer hosszúságú szűk völgyben van – ahol viszonylag kevés anyagi befektetéssel lehetne völgyzárógátat építeni a kihasználatlan, mezőgazdasági termelésre részben alkalmatlan területen. Erre egyebek között vízgazdálkodási szempontból is szükség lenne. Az Ipoly folyó vízhozama ugyanis az elmúlt években megváltozott, óriásiak a kilengések, van, amikor ugyanazon a szakaszon száraz időszakban alig húsz-harminc centiméteres a vízszint, olvadáskor, esős időszakban pedig négy-öt méter magas.

„Konstruktív volt a találkozó, a munka máris elkezdődött, a hidak megépítésére és a vasút újraélesztését elemző tanulmányra fogunk pályázni. A Rárós melletti víztározó hatástanulmányainak elkészítésére a jövő évben szeretnénk pályázni. S hogy bizonyítsuk, hogy mesterségesen szítják a feszültséget a két nép között, minden résztvevő szlovák és magyar nemzeti színű sálat viselő Mikulást kapott ajándékba” – árulta el Molnár Katalin, az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?