<p>Összesen több mint ezerkétszáz hektárnyi területen épültek az elmúlt hónapokban fotovoltaikus erőművek Gömör és Nógrád déli részén, az építkezések most is gyors ütemben folynak.</p>
Év végéig be kell indítani a termelést
A beruházóknak év végéig azért kell üzembe helyezni a napenergiaerőművüket, mert csak azoknak a termelőknek fizetnek államilag garantált árat a fotovoltaikus módon előállított villamos energiáért, akik 2010-ben megkezdik az energiaszolgáltatást. Gömörben és Nógrádban azért telepedtek le hazai és külföldi tőkével rendelkező cégek viszonylag nagy számban, mert itt voltak a legkedvezőbb feltételek földterületek megvásárlására vagy tartós bérlésére. A fotovoltaikus erőműveket mezőgazdasági termelésre nem vagy csak részben alkalmas területeken építik, melyek kihasználtsága és bonitása is alacsony, tulajdonjoguk rendezett és a földterület átminősítése sem ütközik komolyabb akadályokba.
Rimaszombat mellett Alsópokorágyon, Jánosinál és Serke közelében megépültek az erőművek, néhány hónapja már energiát termelnek a napelemek, a szolgáltatói hálózatba is bekapcsolták őket. Az egykori rimaszombati borüzem mögött elterülő, a város tulajdonában levő, két éve bérbe adott parcellán egyelőre nem kezdték el a napelemek telepítését. Hogy miért nem fogott bele eddig az építkezésbe az olasz Enerco International tulajdonában lévő Esentia cég, arról nincs információ, a városnak eddig pontosan fizették a bérleti díjat a beruházók, a szükséges építkezési engedélyeket május közepén megkapták.
Tornaljánál az R 2-es gyorsforgalmi út mellett, Méhi kataszterében két nagyobb területen telepítettek fotovoltaikus erőműveket, egy pedig Kövecsesnél épül. Az alternatív és környezetkímélő energia előállítására vízerőművek telepítését is tervezik a Sajó folyón Csoltónál és Méhi mellett.
Nógrádban az országban elsőként Bozita (Buzitka) község mellett indult meg fotovoltaikus erőmű építése, több mint háromszáz hektárnyi területet borítanak már a napelemek. 2009 végétől az egyik részleg energiát termel, jelenleg a Perse fölötti domboldalon telepítik a modern technológiát. Összesen 15 megawatt teljesítményű lesz ez az erőmű. Arra számítanak, hogy a befektetés 10-11 éven belül megtérül. Legkevesebb huszonöt új munkahely is kialakult a solarparkban, és azzal is számolnak, hogy turistákat vonzó látványosságként is bemutaható lehet a bozitai napenergia-erőmű. A helyiek pozitívan fogadták az alternatív energiaforrásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.