Hallottam, hogy egyre divatosabb a házasságkötés külföldön. Kedvesemmel idén Olaszországban kívánunk több hónapot eltölteni. Mivel az idei nyárra tűztük ki az esküvőnket is, azt tervezzük, hogy Rómában kötünk házasságot, és nászutunkat a napfényes Itáliában töltjük.
Érvényes a külföldön kötött házasság?
Hallottam, hogy egyre divatosabb a házasságkötés külföldön. Kedvesemmel idén Olaszországban kívánunk több hónapot eltölteni. Mivel az idei nyárra tűztük ki az esküvőnket is, azt tervezzük, hogy Rómában kötünk házasságot, és nászutunkat a napfényes Itáliában töltjük. Mi kell ahhoz, hogy itthon is érvényes legyen egy külföldön kötött házasság?
Szlovák állampolgárok külföldön is házasságot köthetnek. Ha a helyi szlovák külképviseleten kötnek házasságot, akkor ugyanolyan feltételeknek kell megfelelniük és ugyanazon szabályok szerint folyik a házasságkötés, mint itthon. A konzuli házasságkötés során ugyanis a szlovák jogrendet kell alkalmazni. Mivel azonban az ügyintézés elég körülményes, a házasulandó feleknek ajánlott még itthon elkezdeni beszerezni a szükséges iratokat és időben időpontot egyeztetniük.
A szlovák nemzetközi magánjogi szabályokat tartalmazó 97/1963-as törvény (zákon o medzinárodnom práve procesnom a súkromnom) szerint a házasulandó személyek házasulási alkalmasságát és a házasság érvényességi feltételeit a házasulandók állampolgársága szerinti jogrend határozza meg, míg a házasságkötés alaki feltételeit – a formai követelményeket – a házasságkötés helyén alkalmazott jogrend írja elő.
Szlovák állampolgárnak a külföldi illetékes hatóság (pl. városháza, egyház képviselője) előtt kötött házassága akkor lesz érvényes Szlovákiában, ha ez a házasságkötés államában is érvényes, és a szlovák jogrend szerint a házasságkötésnek nincs törvényes akadálya (pl. kiskorúság, cselekvőképtelenség, korábbi házasság fennállása). Így a külföldön házasulóknak a hazaiak mellett a házasságkötés helye szerinti házassági akadályokat is le kell küzdeniük (pl. egy elvált személynek be kell tartania a válást követő akár néhány éves újraházasodási tilalmat).
A házasságkötés előtt a házasulandó feleknek általában fel kell mutatniuk a személyi igazolványukat, születési anyakönyvi kivonatukat, igazolniuk kell lakhelyüket, a nőtlen, ill. hajadon családi állapotukat. Elvált személyeknek jogerős válóperi ítéletüket, özvegyeknek a volt házastársuk halotti bizonyítványát is be kell mutatniuk. Külföldiektől további nyilatkozatokat és igazolásokat is kérhetnek (pl. tanúsítványt arról, hogy az illető a hazája törvényei szerint házasságot köthet). Tudni kell, hogy a külföldi okmányokról hiteles fordítást kell készíttetni, ezeket felül kell hitelesíttetni (legalizácia/superlegalizácia) vagy az úgynevezett Apostille pecséttel kell ezeket ellátni (bővebben erről a külügyminisztérium konzuli osztálya adhat tájékoztatást).
A szükséges formalitások beszerzése érdekében érdemes már hónapokkal a házasságkötés előtt felvenni a kapcsolatot az illetékes külföldi hatósággal és részletesen konzultálni velük a házasságkötés feltételeiről. Névmódosítás esetén az útlevél, ill. személyi igazolvány cseréjét is el kell végezni a törvényes határidőn belül.
A külföldi házassági kivonatot itthoni használatra honosítani kell – a belügyminisztérium által vezetett különös-speciális anyakönyvi hivatal (osobitná matrika) általában három hónapon belül, de legfeljebb hat hónapon belül kiadja a hazai házassági kivonatot (slovenský sobášny list).
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.