Értékfelmérés az utolsó percekben

Fülek |

<p>Tucatnyi lelkes egyetemista és szakközépiskolás járta egy hétig a Fülek környéki falvakat – az 5. Értékfelmérő Tábor tagjai a népi építészet pusztuló emlékei után kutattak.</p>

Fülek városa, Síd, Csoma, Sőreg, Sávoly, Csákányháza és Ragyolc után idén Ipolygalsa, Ipolynyitra és Perse községek bejárására került sor. A kutatás célja a még létező vagy nyomaiban megmaradt népi építészeti, szakrális építészeti emlékek és szakrális kisemlékek dokumentálása, még mielőtt azok végleg elenyésznének.

Arany Erzsébet, a kutatócsoport vezetője szerint sok helyen nagyon szomorú kép tárul eléjük. Elmondása szerint a 21. század elejére Nógrád szlovákiai részén szinte alig maradt olyan érintetlen épület, amely a maga teljességében megőrizte volna egységes arculatát. „Nagyon sok az átalakított épület. Lényegében már csak részleteket találunk, néhány tornácot, a korábbi vakolatdíszek maradványait, dongaboltozatos pincéket... Falvanként egy kézen meg lehet számolni, hány olyan épület maradt meg, amelyet érdemes lenne megőrizni akár tájház, akár falusi turizmus céljaira. Ma már nem láthatjuk az összképet, milyen volt ez az építészet. Az emberek sem tudják, milyen értékek vannak a tulajdonukban, nem veszik figyelembe, milyen szépségek találhatók körülöttük. Egy élő példa: Csákányházán egy szép, vakolatdíszes sarokházat két éve még felmértünk, mára lebontották. Valószínűleg a mi fotóink, beszerzett információink az utolsók, amelyek erről az elpusztult házról megmaradhatnak” – mondta el Arany Erzsébet kutatásvezető művészettörténész.

Az idei Értékfelmérő Tábort ismét a füleki Oppidum Fileck Polgári Társulás szervezte. A tábor előkészítésekor megpróbáltak minden érintett önkormányzattal, egyházközséggel, valamint az aktív helyi civilekkel kapcsolatot teremteni.

A fél évtizede beindított kutatási program helyszíni felméréseit a terepen dolgozó szakemberek a későbiekben levéltári és könyvtári kutatással egészítik ki, eredményeiket minden évben egy szakmai tanácskozáson is bemutatják. A rajzok, fényképek, felmérések alapján készült tanulmányokat eljuttatják az érintett önkormányzatoknak, amelyek a falufejlesztési programjuk kialakításakor a szakmailag kiváló anyagot közcélokra használhatják fel.

Bár nem volt könnyű dolog mindig, mindenhol és mindenkivel megértetni, hogy mi a céljuk, a terepen dolgozó fiatal szakemberek egyhangúlag azt állítják, izgalmas, szakmai és emberi szempontból is sok tapasztalatot nyújtó kutásban volt részük az ötödik Értékfelmérő Tábor ideje alatt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?