Az erdőfürdőzésre nem tanácsos telefont vinni, vagy a közösségi oldalakon posztolni, hogy részt vettünk ilyenen. Helyette a jelent, az adott pillanatot próbáljuk megélni és tudatosítani, hogy vendégek vagyunk az erdőben, egyenrangúak az ottani élőlényekkel. A fotó indulás előtt, a bevezető alatt készült.
Erdőfürdő, vagyis jelen lenni a természetben
Az alsószeli Vándor Láss Polgári Társulás kínálata vezetett erdőfürdővel bővült, amelynek lényege, hogy mindent hátrahagyva néhány órára elmenjünk az erdőbe és az érzékszerveink segítségével megéljük a jelent.
A Vándor Láss Polgári Társulás 2006 óta szervez különféle nehézségű és típusú túrákat, kirándulásokat, utazásokat. Miután a szervezet vezetője, Kovács Zoltán, nemrég erdőfürdő-vezető képzést is elvégzett, az érdeklődők erdőfürdőn, vagyis shinrin yoku-n is részt vehetnek a vezetésével.
Céltalan jelenlét
A múlt héten magam is kipróbáltam ezt a testet-lelket felüdítő tevékenységet, amelynek a lényege, hogy rövidebb-hosszabb időre elmenjünk egy erdőbe és csak ott legyünk. „Egész életünk arról szól, hogy kitűzött céljainkat igyekszünk elérni, már az óvodásokat is arra készítik fel, hogy iskolások legyenek, ha elkezdik az alsó tagozatot, mást sem hallanak, csak hogy a felső tagozaton már nem lesz olyan egyszerű a tanulás, és így megy ez egészen a tanulmányok befejezéséig, majd azután is, hogy elkezdünk dolgozni. Igazából sosincs módunk megélni azt, amiben vagyunk, mindig valami mást kergetünk. Az erdőfürdő lényege éppen ennek az ellenkezője, a pillanat, a jelenlét megélését hirdeti. A módszert a japánok alkották meg, akik rájöttek, mennyi jótékony hatása van az erdőben való tudatos tartózkodásnak. Számos betegséget segít megelőzni, vagy a már kialakult problémákat kezelni. Az erdő atmoszférájában fürdőzünk, illetve az egyes növények, főleg a fenyőfák által kibocsátott fitoncidokban, amelyek az antibiotikumokhoz hasonlóan képesek elpusztítani a kórokozókat, ezért is van nagyon jó hatása az erőben tartózkodásnak az emberi testre. Ezen kívül segít ellazítani a szervezetet, csökkenti a stresszt, tisztítja az elmét, fokozza a kreativitást” – mondta el a bevezetőben Kovács Zoltán.
Felfedezni a környéket
Az erdőfürdő helyszínéül a tallósi Esterházy-kastély mögött található erdőt választotta, hogy az Alsószeli környékéről érkező résztvevők minél hamarabb eljuthassanak oda. A nyári forróság miatt szerdán 18 órakor indult a csapat Alsószeliből. Kovács Zoltán az időpont és a helyszín kiválasztásával szerette volna jelezni, nem kell messzire utazni ahhoz, hogy erdőt találjunk, erdőfürdőzni egy nagyobb parkban, fás területen is lehet, és hétköznap, munka után is elindulhatunk, nem kell az egész napot ezzel tölteni, így is érezhető a hatása. Mindenkit megkért, hogy kapcsolja ki a mobiltelefonját és igyekezzen minél inkább megérkezni a helyszínre. Ezt azzal segítettük, hogy az összes érzékszervünkkel igyekeztük érzékelni mindazt, ami minket körülvesz. Szemünket lehunyva először a hangokat észleltük, majd szemünkkel végigpásztáztuk a környezetünket. Megfigyeltük a zöld egyes árnyalatait, az ég, a talaj színeit, a távolban lévő dolgokat, vagy egészen közelről, néhány centiméterről megszemléltük a növényeket. Ugyanilyen alaposan megszagolgattunk mindent magunk körül, majd tapintással is igyekeztünk a lehető legtöbb dolgot érzékelni. Mivel a nem túl érett bodzán kívül mást nem találtunk a helyszínen, így az ízlelést kihagytuk, de ha olyan helyen vagyunk, ahol van mit megkóstolni, és biztosak vagyunk benne, hogy ehető dolgokat találtunk, ezt is érdemes kipróbálni. A következő lépés az volt, amikor egy fát vagy más növényt kellett magunknak kiválasztani és ahhoz kapcsolódni, megérinteni, megfigyelni, akár beszélni hozzá, kimondani olyan dolgokat, amelyek kikívánkoznak belőlünk, amiket jólesik kimondani.
Laza séta
Az erdőfürdőn nem az a cél, hogy hosszú túrákat tegyünk az erdőben, inkább csak könnyed sétára, rövidebb távok lassú megtételére invitálnak a vezetők. A rengeteg ingert, amely a mindennapokban bennünket ér, gyakran nem tudjuk feldolgozni, a felpörgött életmódunkban az egyik legnagyobb kihívás az, hogy lelassuljunk, elcsendesedjünk, elcsitítsuk a gondolatainkat. Ezekhez nyújt segítséget az erdőfürdő, amelyet különféle légzéstechnikák, tornagyakorlatok, akár jógapózok végzésével tehetünk hatásosabbá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.