Nyitra. A Legfelsőbb Bíróság érvénytelennek nyilvánította a városban idén áprilisban megnyílt Centro bevásárló- és szórakoztató központ építési engedélyét. A testület azoknak a nyitragerencséri lakosoknak tett eleget, akik a Centro alatti telkek tulajdonosainak vallják magukat.
Engedély nélkül épült a fel a Centro
Az egykori termőföldek örökösei arra hivatkoznak, hogy a telkeket az állam soha nem sajátította ki, vagyis joggal követelik a várostól, hogy kárpótolja őket, mielőtt a területet bérbe adná. Az összesen negyvenötezer négyzetméternyi területből tizenháromezer négyzetméterre huszonhárom nyitragerencséri család tartott igényt, az ő igényüket a bíróság is elismerte és a befektető cég még az építkezés előtt kifizetett nekik nyolcmillió koronát. Később további hét család jelentkezett, ők összesen négyezer négyzetméternyi területre tartanak igényt és már két éve követelték, hogy az engedélyeztetési eljárás résztvevői lehessenek. Ezt az engedélyt kibocsátó városi hivatal és később a kerületi építési hivatal is elutasította – utóbbi azzal a kitétellel, hogy a határozat ellen fellebbezésnek helye nincs. Ezt támadták meg a telektulajdonosok a Legfelsőbb Bíróságon és a testület igazat adott nekik abban, hogy a hivatalok döntéseivel szemben kell, hogy legyen mód jogorvoslatra. Mivel a kerületi építési hivatal nem tüntette fel ezt a lehetőséget, felmerült az egész határozat jogszerűtlenségének kockázata, és ezért a Legfelsőbb Bíróság új engedélyeztetési eljárást rendelt el. Az érintettek jogi képviselője már kérvényezte is a kerületi építési hivataltól a város által kiadott építési engedély érvénytelenítését és a Centro másik épületrészén folyó munkálatok azonnali beszüntetését. Döntés egyelőre nem született, a városi hivatal álláspontja az, hogy a bevásárlóközpontot idén áprilisban az akkor érvényes engedélyek alapján építették fel és adták át, vagyis a mostani ítélettel már nem tudnak mit kezdeni.
Nyitrán nem ez az egyetlen zavaros építkezési ügy, sőt, azt lehet mondani, hogy minden nagyobb beruházást perek és jogsértések kísérnek. A legnagyobb botrány a régi malom engedély nélküli bontása körül robbant ki – itt a város a műemlékvédők állásfoglalása nélkül adta ki az engedélyt, és mire jogi szempontból tisztázták a helyzetet, az épületek többségét már nem lehetett megmenteni. A város központjában álló Tatra szálló tetőterét engedély nélkül építette be a tulajdonos, és a határozat ellenére máig sem bontotta le a ráhúzott félemeletet – igaz a munkálatokat nem folytatja. Engedély nélkül kezdték el építeni júniusban a december 2-án nyitó Max bevásárlóközpontot is – pontosabban a beruházó cég csak területrendezési engedéllyel rendelkezett. Mivel közben az építkezési engedélyt is elintézte, a Szlovák Építkezési felügyelet a maximális ötmillió helyett már csak négyszázezer koronás bírságot róhatott ki rá. Szakemberek szerint ez a milliárdos befektetéseknél olyannyira elhanyagolható összeg, hogy az építtetők inkább törvényt szegnek és eleve bekalkulálják a bírság öszszegét a kiadásokba, mint hogy az átadás tervezett időpontját veszélyeztetnék. (vrabec)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.