Aki a gömöri tájakon jár, úton-útfélen a hajdani gazdagság, az erős hitélet, a virágzó falvak, az épített örökség szebbnél szebb és romosabbnál romosabb emlékeivel találja magát szemben.
Én Uram, én Uram, miért hagytál el engem!
Az első világháborúban elesett helybeli hősök emlékműve megcsúfolva A templomokat eleinte még csak kikezdte az idő, aztán a lesodort cserepek helyén utat talált a víz a gerendák felé. A falakba minden évben újabb és újabb repedéseket vágott a fagy, feszítette, bontotta az ember Istennek emelt házát. Tizenöt évvel ezelőtt a szútori templomhoz még kulcsot kellett kérni, ha a látogató meg akarta nézni. Még járt oda lelkész, a maroknyi hívő lelki szükségleteit ellátni. Ám ahogy gyarapodtak a sírhalmok kint a domboldalon, úgy lettek egyre ritkábbak az istentiszteletek. Ma már nincs rá igény. Aki közösségbeli hitgyakorlásra vágyakozik, elmegy a legközelebbi, felekezetének megfelelő templomba. A lelkész is tehetetlen, mert nincs már kivel és nincs már kinek felújítani a templomot. Az enyészeté lett mindkét falu temploma. Szútorban, 2002 kora őszén a templombelső inkább csatatérre és szemétdombra emlékeztet. A padoknak, a padlózatnak, a karzatnak, a szószéknek már csak nyomai vannak. Elvitték tüzelőnek. A toronyfeljáratból még a létrák is eltűntek. A helyiek azt mondták, hogy a harang talán még megvan. A tető lyukacsos, a falakon már belül is nyomot hagyott az eső. Az első világháborúban elesett helybeli hősök emlékműve megcsúfolva. Díszeit valamilyen barbár dühvel megátkozott kamaszcsapat verte le. Tán maguk se tudták, mit műveltek. A mennyezet mintha bármely pillanatban le akarna szakadni. Minden kisebb szélroham megnyikorogtatja a fáradt, korhadó gerendákat. Még áll a tetőszerkezet, de ki tudja, meddig?! Melyik tél nehéz hava roppantja be végleg?! Ha meg beroppan, ugyan mi lesz a további sorsa?! Tűzifa? Kerítésoszlop? Disznóólban kifutó? Sajókeszin már ezzel sincs gond. Ott már nincs tető, nincs minek beszakadni. Bentről nézni a szürke égre, csak ennyi maradt. Nyomokban még látni, hol lehetett a karzat, hol volt az első világháborús emléktábla, merre volt a szószék, hol, hogyan álltak a padok. Nyomok. Minden elhordhatót elhordtak már innen.
Itt volt a szószék Alkalmi idegenvezetőm kér egy cigarettát, rágyújt, és kitör belőle a panaszáradat. Tizenegy éve munkanélküli. Dolgozna, ha lehetne, sok-sok éven át nehézgépjárművet vezetett. Most már nem kell a munkája. Elmenni nem akar a faluból, nem is nagyon tudna hova. Vízvezeték nincs, most is két vödör vízzel indult a szomszédtól hazafelé, mert az eső után zavaros lett a kútjában a víz. A falu két utcája kátyús. Mintha átok ülne a tájon. Pedig, ahogy idegenvezetőm mondja, ő is szeretne egy kicsit jobban élni. Kertecskéjében megtermeli, ami a családnak kell, némi alkalmi munka is akad nyáron, de az ősz meg a tél kutya kemény idő. Se munka, se pénz. Fél a jövőtől. Bátortalanul kérdezi, mennyi is lesz a segélye jövőre.
Élet, gazdagság, teremtő akarat és munka hozta ide az embereket. Mára a lassú pusztulás, a kilátástalanság maradt. Vagy a menekülés. Mindegy, hová, rosszabb már nem nagyon lehet. A templomok is sorsuk alakulását várják. Nem sokat tehet értük az egyház. Minden pénzkérdés, de ha lenne is rá, kinek. A szellem, a hit ereje elszállt innen. Isten háttal ül ennek a tájnak. Az ember meg sóhajthat vagy kiabálhat: Élói, Élói, láma sabaktáni?! – Én Uram, én Uram, miért hagytál el engemet?! Miért hagytad el ezt a tájat?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.