Emlékművet avatnak a Monostori Erődben

Komárom. Szeptember 25-én rendezi meg a Kecskés László Társaság a Felvidéki Kitelepítettek és Deportáltak III. Országos Találkozóját. Az egész napos rendezvény eseményei két helyszínen, Révkomáromban és Dél-Komáromban zajlanak. A programsorozat 10.

Komárom. Szeptember 25-én rendezi meg a Kecskés László Társaság a Felvidéki Kitelepítettek és Deportáltak III. Országos Találkozóját. Az egész napos rendezvény eseményei két helyszínen, Révkomáromban és Dél-Komáromban zajlanak. A programsorozat 10.00 órakor Bastrnák Tibor, Révkomárom polgármesterének, az esemény védnökének köszöntőjével kezdődik a Tiszti Pavilonban, ahol történészek beszélgetnek majd a háború utáni eseményekről és a Beneš-dekrétumokról. Közben a Tiszti Pavilon szabadtéri színpadán Udvard község mutatkozik be; többek között egy eddig nem publikált, felvidéki gyűjtésből összeállított mesekönyvvel is megismerkedhetnek az érdeklődők. A Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma a kitelepítettek és deportáltak emlékére összeállított, „Magyar kálvária 1945–1948” című kiállításra invitálja a látogatókat. Déli 12 órakor a Magyar Rádióban felhangzik a komáromi harangszó és a harang rövid története, majd ökumenikus istentisztelet lesz a Szent András-templomban.

Délután 14 órától Dél-Komáromban, a Monostori Erődben folytatódik a rendezvény, ott ugyancsak a város polgármestere, egyben az esemény védnöke, Zatykó János üdvözli az egybegyűlteket. Ezt követően párhuzamosan futnak az egyes programok: Nagy János szobrászművész kiállítása, filmvetítés a kitelepítettek és deportáltak visszaemlékezéseit megörökítő videofilmekből, valamint szekeresgazda-találkozó. A Nagy János a kitelepítettek és deportáltak emlékére készült alkotásának átadási ünnepsége 15,30-kor kezdődik. Fellép a Concordia Vegyes Kar, a Magyarock Dalszínház, Sunyovszky Szilvia, felszólalnak a kitelepítésben érintett személyek.

Az ünnepi beszédet az esemény fővédnöke, Orbán Viktor korábbi magyar miniszterelnök tartja. Az emlékművet ökumenikus szertartás keretében avatják fel. A szlovákiai kárpótlási helyzetről és a földvisszaigénylés lehetőségeiről Szabó Olga ad tájékoztatást a helyszínen, a tervek szerint 18 órától. A rendezvényt a Ghymes együttes 18 órakor kezdődő koncertje zárja a Monostori Erőd szabadtéri színpadán.

Az esemény társrendezői: az MTA Kisebbségkutató Intézete, a Monostori Erőd, az Élettér Egyesület, a Csemadok Komáromi Városi Alapszervezete.

A találkozó fő szervezője, a 2001-ben alakult Kecskés László Társaság kulturális-hagyományőrző egyesületként működik. Fontos feladatának tartja az ifjúság nemzettudatának erősítését, szűkebb lakóhelye történelmének megismertetését. Névadójuk, a révkomáromi születésű Kecskés László hét év katonaság és másfél év hadifogság után megélte a kitelepítést is. Éveken keresztül Dél-Komárom kulturális életének meghatározó személyisége volt és sokat foglalkozott a kitelepítettek sorsával, élettörténetével. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?