Elődeink szemete nagy kincs a régészek számára

Nyitra. Egyedülálló leletre bukkantak a régészek a napokban Nyitra belvárosában, a piarista templommal szemben lévő telken. A feltárást egy szálloda építése miatt végzik, és az archeológusok egy X-XI. századi temetkezési helyet találtak a föld felszíne alatt. A temető nyilván ahhoz a XIII.

Nyitra. Egyedülálló leletre bukkantak a régészek a napokban Nyitra belvárosában, a piarista templommal szemben lévő telken. A feltárást egy szálloda építése miatt végzik, és az archeológusok egy X-XI. századi temetkezési helyet találtak a föld felszíne alatt. A temető nyilván ahhoz a XIII. században Szűz Máriának szentelt templomhoz tartozott, amelynek a helyén a Szent Lászlónak ajánlott piarista templom és monostor épült 1742-ben. Az ásatás során a régészek összesen huszonnyolc sírt tártak fel, amelyekben fém karkötők, gyűrűk, sőt, üvegből készült nyakékek is voltak az emberi csontvázak mellett. A legtöbb sírban felnőtt emberek maradványait találták a szakemberek, de három gyermek, sőt egy újszülött csontváza is előkerült a föld alól. Abból, hogy a tetemeket vízszintesen fektették a földbe, és csak ékszerek voltak mellettük, áldozati tárgyak nem, egyértelműen arra lehet következtetni, hogy már keresztény szertartás szerint temették el őket. Amint a Szlovák Tudományos Akadémiai Nyitrai Régészeti Intézetének igazgatójától, Matej Ruttkaytól megtudtuk, a temető környékén lakóházak voltak, mert a sírok mellett XIII. és XIV. századi bedőlt pincéket és vermeket is találtak, amelyeket a későbbi építkezések során hulladékkal temettek be. „Rengeteg ökörszarv és szarvasmarhabőr-maradvány volt a szemétben, valószínűleg bőrműves, vagy gombokat, ruhadíszeket készítő mester lakhatott valamelyik házban” – mondta Matej Ruttkay. A korai leletek mellett XVIII. és XIX. századi kerámia- és porcelánedények, üvegtárgyak, pipák valamint vasból készült eszközök is előkerültek a hulladékból. „Az elődök által kidobott hulladék és az eltemetett ősök sírjai a régészek számára a legnagyobb kincsek, mert nagyon sokat meg lehet tudni belőlük az akkori életmódról, öltözködési szokásokról, mesterségekről, de még a lakosságot tizedelő betegségekről is. A középkori sírokban például javarészt negyven-ötven éves emberek nyugszanak, mert akkor ez már idős kornak számított. Azokban a sírokban, amelyeket most tártunk fel, szinte minden elhunytnak teljesen egészségesek voltak a fogai, vagyis nem lehettek a mai mérce szerint idős emberek, és az is biztos, hogy nem egy rossz fog miatti vérmérgezésbe haltak bele” – magyarázta Ruttkay. A most feltárt tárgyakat és emberi maradványokat a nyilvánosság júliustól láthatja a Nyitra menti Múzeum A legújabb nyitrai régészeti leletek című kiállításon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?