Elfogadják külföldön az EHIC kártyát?

Családtagjaimmal már többször előfordult, hogy ha külföldi nyaralásuk során egészségi problémájuk adódott, és felmutatták az EHIC kártyájukat, az egészségügyi személyzet csak mosolygott, és kiállította a számlát.

Családtagjaimmal már többször előfordult, hogy ha külföldi nyaralásuk során egészségi problémájuk adódott, és felmutatták az EHIC kártyájukat, az egészségügyi személyzet csak mosolygott, és kiállította a számlát. Érdekelne, ki jogosult eldönteni, hogy külföldi tartózkodás esetén használható-e az EU-s kártya, és milyen feltételek mellett. Persze hallottam a másik végletről is. Tudok egy ismerősről, aki rendszeresen külföldre jár kezeltetni magát. Hogy lehetséges ez?

Először is arra szeretném felhívni az olvasó figyelmét, hogy a népszerű külföldi üdülőközpontok közelében az orvosok zöme magánpraxist folytat, ezért ha az orvos, illetve a klinika nem vesz részt az állami egészségügyi finanszírozásban, tehát az egészségügyi biztosító nem téríti meg nekik a betegellátás költségeit, a betegnek azt a saját zsebéből kell kifizetnie, vagy szerencsésebb esetben utazási biztosításából fedezi, ha kötött ilyet. Az egészségügyi biztosítóval szerződésben álló orvosok azonban – az egyenlő elbánás elve szerint – csak a helyi biztosítottakra is érvényes önrészt számlázhatják ki a más tagállamok polgárainak.

Az EHIC kártya az egészségügyi ellátások igénybevételére jogosítja fel az uniós polgárt más tagállamban való átmeneti tartózkodás idején. A beavatkozás szükségességének megítélése az orvos kompetenciája, az egészségügyi személyzetnek figyelembe kell vennie a páciens állapotát és az országban tartózkodásának várható idejét. Ezért egy esetleges elutasítás azon a címen, hogy a beteg állapota nem indokolja az azonnali beavatkozást, nem feltétlen állná meg a helyét. Ha a betegség a külföldi tartózkodása során jelentkezik, vagy nagymértékben súlyosbodik, az orvosnak el kell látnia.

Az EHIC kártya felmutatása nem jogosítja fel az uniós polgárt arra, hogy más tagállamban kezeltesse magát. Tervezett ellátás, tehát gyógykezelési szándékkal történő kiutazás esetén a hazai biztosító előzetes beleegyezése szükséges, hisz végeredményben a kezelés költségeit az állja. Az előzetes engedélyt az S2-es jelű (illetve a régebben érvényben levő, de egyes tagállamokban még ma is használt E112-es) nyomtatvány jelenti. Általában akkor kap a beteg engedélyt arra, hogy az Unió más tagállamában kezeltesse magát, ha hazájában nem áll rendelkezésre a megfelelő gyógymód, vagy ha az egészségi állapota és a betegség várható lefolyása megköveteli, hogy a beteg mihamarabb gyógykezelésben részesüljön, és hazájában túl sokáig kellene erre várnia.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?