Életveszélyes állapotban volt, ezért inkább lebontották a bolyi malmot
2022. augusztus 5. 17:00
Annak ellenére, hogy hónapokkal ezelőtt még mi is megfordultunk és fotókat is készítettünk a malomnál, a keleti régió érdkességeit és látnivalóit bemutató Felvidéki Útikalauz nevű portál nemrégiben közzétett bejegyzése szerint már nem létezik. A közösségi portálokra felkerült fotókon több szögből is megcsodálható az egykoron nagy sikernek örvendő épület. Ahogy azt Bankó Tamástól, a Tripfactory tulajdonosától és ötletgazdájától megtudtuk, ők is csak a bejegyzés alá érkezett kommentekből tudták meg, hogy az általuk leírt történet és az épület már a múlté. „Mivel a fotókat hónapokkal ezelőtt készítettük, nem tudtuk, hogy az épület valójában már nem is létezik. A bejegyzés alá érkezett kommentekből, utána pedig a falu polgármestere Új Szónak adott rövid nyilatkozatából derült ki, mi történt. Bár nem tudjuk, de igazából nem is kérdeztük az illetékeseket az épület megsemmisítésének okáról, sajnáljuk, hogy lerombolták” – nyilatkozta lapunknak a Felvidéki Útikalauz tulajdonosa.
Életveszélyes állapot
„A malom évek óta életveszélyes állapotban volt, és mivel nem volt elkerítve, úgy gondoltuk, hogy megelőzzük a bajt és inkább lebontjuk. Ezt láttuk a legjobb megoldásnak. Korábban már felmerült a malom rekonstrukciójának az öltete, de mivel az alatta lévő földterületnek több tulajdonosa van, a tulajdonjogi problémákat pedig nem tudták orvosolni, nem volt más választásunk. A bontás mindössze néhány napig tartott. Jelenleg senki sem tervezi az újraépítését” – közölte lapunkkal Bohács Attila, a falu polgármestere.
Ahogy azt a malomról megjelent bejegyzésben is írják, Boly egy csaknem 800 lelket számláló kis falucska Királyhelmec közvetlen szomszédságában. Első írásos emléke az 1200-as évekből származik. Teljes történelmi fejlődésében a mezőgazdaság játszott fontos szerepet. A lakosok nagy része szekerezésből, fakitermelésből, kosárfonásból és mezőgazdasági szerszámok gyártásából élt. A település egyik fontos építménye ezért is volt a kezdetben gőzgéppel, majd villanyárammal hajtott malom, amely hosszú évtizedekig szolgált eredeti rendeltetésének. Az 1970-es évek végén, a helyi földműves-szövetkezet privatizációja után szűnt meg működni. A malom állapota a szakszerűtlen karbantartás miatt fokozatosan romlott, berendezésének nagy részét ellopták, még az ajtókat és az ablakokat is leszerelték. A tetőszerkezet ekkorra már olyan rossz állapotban volt, hogy a kétszintes épületet – amely alatt még pincehelyiségek is találhatók – életveszélyesnek minősítették. Időközben egy nagy illegális szeméthegy is keletkezett benne, amelyet a helyi önkormányzat nemrég felszámolt.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.