A Bodrogközi Kulturális Fesztivál egyik legsikeresebb rendezvénye a régió fiatal testépítőinek bemutatója volt. A rendezvény főszervezőjével, Hadari Tihamérral, a királyhelmeci testépítősport ismert alakjával beszélgettünk.
Életformájává vált a testépítés
10-15 fiatal jár el rendszeresen. Csak Királyhelmecen 8-10 edzőterem működik. Sokan kíváncsiságból jönnek, nagy lelkesedéssel, de aztán rövid idő múlva abba is hagyják az egészet.
Hány éves korban lehet elkezdeni az edzéseket?
Tizenöt évesnél fiatalabbaknak nem ajánlom, hogy súlyzókkal tornázzanak, hisz az ő csontozatuk még fejlődik.
Te mikor kezdted el?
Tizenhét éves koromban. Eleinte nagyon bután tornáztam. Nem volt, aki foglalkozzon velem, és a szakirodalom is hiányzott. Mindenre saját magamnak kellett rájönnöm.
Versenyszerűen sportoltál?
Egyszer indultam egy kerületi versenyen, kilencedik lettem. Jobb eredményt csak úgy érhettem volna el, ha edző irányításával készülök fel. Olyan gépek sem álltak rendelkezésemre, amelyekre szükségem lett volna.
Később miért nem versenyeztél?
Mert beláttam, hogy anyagi és technikai okok miatt nem űzhetem ezt a sportot versenyszerűen. Királyhelmecen nincsenek meg a megfelelő feltételek. A tornapadok jó részét magam készítettem, vagy a saját pénzemen vásároltam. Ám a profikkal nem konkurálhatunk, az ő felkészítésük egy-egy versenyre akár havi 25-30 ezer koronába is kerülhet.
A konditerem berendezése a te tulajdonod?
Itt minden az enyém. Az elmúlt években, ha csak lehetőségem volt rá, ebbe fektettem a pénzem. És persze proteineket is vásárolnom kellett.
Ezek nélkül nem lehet sportolni?
Ha valaki nem használ proteineket, az izmai lassabban növekszenek. A proteinek nem szteroidok, nem anabolikus szerek. Ezekben az ún. táplálékkiegészítőkben fehérjék, szénhidrátok, zsírok és rengeteg vitamin található.
Mi a helyzet a tiltott szerekkel?
Soha nem nyúltam ilyesmikhez. De persze tudok arról, hogy a profik közül sokan használnak ilyen készítményeket.
Azok a srácok, akik ebbe a terembe járnak, használnak meg nem engedett szereket?
Azokat a táplálékkiegészítőket, amelyeket én is kipróbáltam, ajánlani szoktam a fiataloknak. Akik viszont tiltott szereket használnak, vállalják érte egyedül a felelősséget.
Milyen mellékhatásai vannak a tiltott anyagoknak?
Ez nagyon változó. Van, akinek az immunrendszerét teszi tönkre, van akinek a veséjét, és persze a szervezet hormonháztartását is felboríthatják.
A tanítványaid közül kik vitték a legtöbbre?
Ez idő alatt 2-3 igazi tehetséggel találkoztam. Szomorú, hogy ma már egyikük sem foglalkozik a sportággal. Ők sem tudtak a „nagyok” közé jutni, mert egyszerűen nem jó helyre születtek.
Soha nem próbáltál meg valakitől segítséget kérni?
A város jelenlegi polgármestere eljött a bemutatónkra. Lehet, ő másképp állna a dolgokhoz, mint az elődje. Régebben rossz tapasztalataink voltak. Nem jelképes segítség kellene, hisz egyetlen tornapad 25 ezer koronába is belekerül. Egy komolyabb centrum felszereléséhez minimum 4-500 ezer koronára lenne szükség.
A testépítők között viszonylag sok a roma fiatal. Az ő testi adottságaik megfelelőbbek ehhez a sportághoz?
Nem hiszem, hogy így volna. A siker inkább attól függ, ki milyen adottságokkal születik. Az itteni fiatal tehetségek közt roma és nem roma fiatalok is vannak.
Veszélyes sportág a testépítés?
Egyáltalán nem. A sérülés oka általában a meggondolatlanság. Esetleg túlhajszolja magát az illető, vagy nem figyel oda kellőképpen edzés közben. A gyakorlatokat általában két személy végzi. Ha mindkettő fegyelmezett, a sérülés szinte kizárt.
Bejegyzett sportegyesület hol van legközelebb a régióban?
Tőketerebesen, ám oda sem mehet akárki. Ha nem látnak pénzt az emberben, nem foglalkoznak vele.
A királyhelmeci bemutatón részt vett a háromszoros Európa-bajnok, Adam Cibula is. Vele hogyan ismerkedtél meg?
Őt már régebben ismerem. Legutóbb egy budapesti versenyen találkoztunk, amelyet meg is nyert. Ezután hívtam meg Királyhelmecre.
Pénzért vállalta a fellépést?
Természetesen. Ám tőle senki sem irigyelte, hisz közismerten nehéz anyagi körülmények között él.
Az idei volt az első bemutatótok?
Ez már a negyedik rendezvényünk volt. A várostól az idén először kaptunk anyagi támogatást, így a résztvevőknek már díjakat is adhattunk. A régebbi akciók költségét azonban én álltam.
Mennyi pénzedbe került ez a hobbid?
Csak a felszerelés több mint 150 ezer koronát ér. A világversenyeken igyekeztem mindig részt venni. Az utazási költségeket, a táplálékkiegészítők árát soha nem számoltam össze.
Ha nem versenyzel, miért csinálod az egészet?
Mert beleszerettem a sportba, amely mára már életformámmá vált. Ebből megélni csak az tud, aki a versenyeken dobogós helyezést ér el. Én csak úgy tudok pénzt keresni, ha különböző rendezvényeken őrző-védő munkát vállalok.
Előfordulnak rendbontások?
Ha én ott vagyok, nem. Sokat jelent az is, hogy ismernek a környéken, és biztosan nem szeretnének velem összeverekedni. Az emberek attól, aki ilyen testi adottságokkal rendelkezik, általában félni szoktak. Ha viszont látják, hogy nem vagyok agresszív, kötekedő, könnyen megszeretnek.
Éltél már vissza a testi erőddel?
Régebben, amíg fiatalabb voltam, bizony előfordult ilyesmi. Aztán benőtt a fejem lágya. Ám meg kell jegyeznem, hogy sokszor nem a testépítők kezdeményezik a verekedéseket. Sokakat irritál az izmok látványa. Aztán ha viszszaütünk, annak bizony néha komoly következményei lehetnek.
Azt mondod, most is van a fiatalok közt egy-két nagy tehetség. Hogyan tudsz segíteni nekik?
Ha sok pénzünk lenne, nagy csodákra lennénk képesek. Én megfelelő anyagi háttér hiányában senkinek sem tudom a jövőjét garantálni.
Volt olyan időszak, amikor abbahagytad?
Többször is. A katonaság idején több hónapot kihagytam. Egyszer egy kassai edző véleményét is kikértem. Ő akkor azt mondta, egy komolyabb felkészítés után is csak legfeljebb 5. vagy 6. lehetnék egy versenyen. Mivel nem látott bennem pénzt, nem akart velem foglalkozni. Ez akkor nagyon a kedvemet szegte, 8 hónapot hagytam ki ezután. Külföldön is dolgoztam, és akkor sem volt alkalmam a sporttal foglalkozni. Ám mindig újrakezdtem.
Mi az, amit még el szeretnél érni?
Amikor komolyan foglalkoztam a sportággal, 190-192 kilót is kinyomtam fekve. Ha egyszer a 200 kilót elérném, bizony azt nagyon megünnepelném. Versenyeken azonban már nem hiszem, hogy indulni fogok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.