<p>Galánta. Közel száz hazai és külföldi résztvevővel zajlott a Szlovákiában működő Leader csoportok megsegítését és fejlesztését célzó háromnapos Vidék ma és a vidék 2020-ban szeminárium. A külföldi szakemberek megdöbbenéssel fogadták Szlovákia lemaradását a Leader program területén.</p>
Élen jár a Mátyusföld
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A konferencia egyik célja a vidékfejlesztési Leader program jövőjének megtárgyalása volt, ugyanis mind a hazai, mind a külföldi szakemberek szerint Szlovákiában a Leader program nincs szerencsésen beállítva. Sőt a külföldi résztvevőktől elhangzott az is, hogy Szlovákiában valójában nincs is Leader. „Gondot jelent, hogy nem tudunk megfelelő kapcsolatot teremteni az irányító szervvel, a földművelésügyi tárcával. Nem hallgatják meg szakmai érveinket azzal kapcsolatban, hogyan kellene működnie a Leadernek hazánkban” – nyilatkozta lapunknak a konferencián Andrea Hradiská, a Szlovákiában működő helyi akciócsoportokat összefogó hálózat elnöke. Elmondta, az irányító szerv arra hivatkozva, hogy a hálózatnak nem tagja az összes hazai akciócsoport, nem tartja megfelelő tárgyalópartnernek. Hradiskától megtudtuk, hogy a Szlovákiában támogatást nyert 29 helyi akciócsoport közül 5–6 nem működik, az ő támogatásuk visszakerülhet az Európai Bizottsághoz. „Bár a Leader programra a vidékfejlesztésre szánt pénznek csupán 2,9%-a irányul, ezt sem tudjuk kimeríteni, mivel egyes akciócsoportok működésképtelenek” – foglalta össze Hradiská. A hálózatnak 16 tagja van, két tag kérte felvételét.
A konferencia kulcsfontosságú témája volt a következő programidőszak előkészítése. A jövőben várhatóan nagyobb keretösszege lesz a Leadernek, és városok is pályázhatnak. Az eddigi információk szerint a következő programidőszakra a nyertes akciócsoportokat 2015 év végéig választják ki, de egyesek szerint ezt két évvel kitolják, ami miatt ismét rövid idő maradna a pénz merítésére. A hálózat elnöknője bízik abban, hogy a hálózat részt vehet a programidőszakot előkészítő csoport munkájában.
Kovács Lajos, a Mátyusföldön működő Felsőszeli, Alsószeli, Tallós, Vezekény, Királyrév és Pozsonyeperjes településeket tömörítő Öreg-Feketevíz Helyi Akciócsoport (MAS Stará Čierna voda) projektmenedzsere elmondta, országos viszonylatban az élvonalba tartoznak, ugyanis a rendelkezésükre álló 2,1 millió eurós keretösszeg 75%-ára már aláírták a támogatási szerződéseket. Májusig még két pályázati kört hirdetnek. A mátyusföldi akciócsoport pályázni kíván a következő programidőszakban is. Az MAS szeretné elérni, hogy a következő időszakban a vállalkozók és a kulturális csoportok is pályázhassanak az általuk meghirdetett felhívásokra.
Maura Walsh, az írországi LAG Dullhallow helyi akciócsoport menedzsere szerint fontos lenne, hogy minél több helyi akciócsoportot hozzanak létre Szlovákiában, hogy a vidéknek a lehető legnagyobb részét lefedjék, ugyanis ha nem háromszorozódik meg a most lefedett terület, akkor nagyon nehéz lesz az ún. CLLD (Community Led Local Development) program effektív implementációja, amely várhatóan a 2014–2020-as időszakban esedékes. Míg Csehországban az ország 95%-a le van fedve akciócsoportokkal, Szlovákia területének csak 18%-án működnek akciócsoportok. (bé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.