Január 1-jétől emelkedett a gyes, egy picivel több az anyasági támogatás, a táppénz és a baleseti járadék összege is, a családi pótlék azonban nem változott. A családsegítő támogatások év eleji valorizálása a létminimum összegével függ össze. Ha az változik, automatikusan emelkedik néhány szociális juttatás is.
Magasabb gyes, anyasági és táppénz
A létminimum összegét mindig július 1-jével szokták átértékelni: tavaly nyár elején 268,88-ról 273,99 euróra változott, aminek következtében bizonyos juttatásokat azonnal átszámoltak, néhány azonban csak január elsejétől nőtt.
Gyes és családi pótlék
Ennek megfelelően a szociális ügyi hivatalok újévtől egy picivel több gyermekgondozási segélyt folyósítanak – a 2024 végéig érvényes 345,20 euró helyett 2025-től 351,80 euróra jogosult az a szülő, aki a gyes jóváhagyása előtt nem részesült anyasági támogatásban a Szociális Biztosítótól. Az a szülő pedig, aki kapott anyasági támogatást, januártól 482,30 euró gyesre számíthat a korábbi 473,30 euró helyett. Amennyiben a jogosult személy ikrekről gondoskodik, a gyes összege minden további, egyszerre született gyermek után 25%-kal nő.
A gyesen kívül a szociális ügyi hivatal folyósítja a családi pótlékot is. A gyestől eltérően ennek az összege már nem függ a létminimumtól: 2024. január 1-jétől a kormány dönt az esetleges emeléséről. Az idén egyelőre nem jelentettek be változást, úgyhogy változatlanul 60 euró jár egy gyermek után. A szülő a gyermek 25 éves koráig jogosult családi pótlékra, és a család anyagi helyzetétől függetlenül mindenkinek egyformán kifizetik. Azok, akik nem érvényesíthetik az adóbónuszt, vagy az adóhivatal nem hagyta jóvá, kaphatnak 30 euró kiegészítő támogatást a családi pótlékhoz. Továbbá, akinek a gyermeke az idén lesz tanköteles, az iskolakezdés alkalmából, taneszközök vásárlása céljából az ősszel 110 euró egyszeri családipótlék-kiegészítést kap.
Anyasági támogatás
A juttatást a Szociális Biztosító folyósítja, s jelenleg a kivetési alap 75%-a, ami azt jelenti, hogy a kismamák annyit kapnak, amennyi korábban a tiszta bevételük volt. A támogatásra 34 hétig jogosultak, illetve a gyermeküket egyedül nevelő édesanyának 37 hétig folyósítják, az ikreket világra hozó kismamáknak pedig 43 hétig.
Az év eleji valorizáció törvényből kifolyólag történik, és gyakorlatilag csak pár eurós emelésről van szó. „A napi kivetési alap maximális összege, amelyből kiszámolják az anyaságit, a táppénzt és az ápolási díjat, január 1-jétől 94,0274 euró. Ezzel összhangban az egynapi anyasági támogatás eléri a 70,5206 eurót. Ez azt jelenti, hogy 30 napos hónap esetében a Szociális Biztosító legfeljebb 2115,70 euró, 31 napos hónap esetében pedig maximum 2186,20 euró anyaságit folyósíthat” – tájékoztatott a Szociális Biztosító. A támogatásnak nem szabtak alsó határt. Viszont ha a korábbi fizetés alapján kiszámolt juttatás összege nem éri el a gyes összegét, kiegészítik erre a szintre, vagyis minden kismama kap minimum 351,80 eurót.
Nem törölték el a tavaly bevezetett újdonságot, miszerint a közép- és főiskolák végzősei is igényelhetnek anyaságit. Egyedüli feltétel, hogy rendelkezzenek legalább 270 napnyi társadalombiztosítási időszakkal – ebbe beleszámítódik az is, amikor közép- vagy főiskolára jártak.
Az édesapa is mehet „anyasági szabadságra”, s ez alatt az idő alatt a Szociális Biztosítótól ún. apasági támogatást kaphat, de nem folyósíthatják az anya támogatásával egyszerre. Az apák leghamarabb 6 héttel a szülés után nyújthatják be az igényüket. Maximum 28 hétig jár a támogatás, illetve egyedülálló apa esetében 31 hétig folyósítják, aki pedig ikrekről gondoskodik, az 37 hétig számíthat rá.
Terhességi támogatás
A terhesség 13. hetétől a szülésig a kismamák terhességi támogatásban részesülhetnek. Januártól ez is picit magasabb, az egynapi támogatás maximális összege a kivetési alap 15%-a, vagyis 14,1041 euró. Ebből kifolyólag egy 30 napot számláló hónapban legfeljebb 423,20 eurót, egy 31 napos hónapban pedig legfeljebb 437,30 eurót fizet a Szociális Biztosító. A diáklányok szükség esetén terhességi ösztöndíjat intézhetnek, ennek összege 200 euró. Ezt már nem az SP folyósítja, hanem az a közép- vagy főiskola, ahol a diáklány tanul.
Születési támogatás
Létezik születési támogatás is – egyszeri juttatásról van szó, amit az édesanyának a szülés után fizetnek ki. Ez nem függ a létminimumtól, az összege az újévtől nem módosult. Az első három szülés esetében 829,86 euró jár minden gyermek után, a negyedik és minden további szülés esetében 151,37 euró, és a juttatást 75,69 euróval minden gyerek után megtoldják, ha többes ikrek születnek. Aki többes ikrekről gondoskodik, évente egyszer jogosult 110,36 euróra.
Támogatás betegeknek
A táppénz és az ápolási díj összege ugyancsak a létminimummal függ össze. Ha valaki megbetegszik, 2025-ben naponta legfeljebb 51,71507 euró táppénzre számíthat. Egy 30 napot számláló hónap esetében a táppénz felső határa 1551,50 euró, 31 napos hónap esetében pedig 1603,20 euró.
Aki beteg gyermekét ápolja, naponta legfeljebb 51,71507 eurót hagyhatnak jóvá számára. Az ápolási díj maximum 14 napig jár, vagyis az SP legfeljebb 724,10 eurót utalhat át. Az ún. hosszú távú ápolási díj ma-ximális összege az idén egy 31 napos hónapban 1603,20 euró lehet, egy 30 napos hónapban pedig 1551,50 euró. Ez a juttatás azoknak folyósítható, akik azokat a súlyosan beteg közeli hozzátartozóikat ápolják, akiket legalább 5 napig kórházban kezeltek, s utána ápolásra szorulnak, illetve akik haldokolnak. Ilyen esetben többen is válthatják egymást a beteg mellett (unokák, nagyszülők, gyerekek egyaránt ápolhatják egymást), együtt összesen 90 napig gondoskodhatnak a rászorulóról, az SP összesen 90 napért fizet ápolási díjat.
Adóalap és adóbónusz
Ugyancsak az év elejétől emelkedett az adóalap adómentes része – a mindenkori létminimum 21-szerese, ami januártól 479,48 euró havonta vagy 5753,79 euró évente.
2025-től az adóbónusz is változik. Újévi újdonság az adóbónusz megrövidítése a magas bevételekkel rendelkezők esetében. Akinek az adóalapja meghaladja a 25 740 eurót (vagyis havonta 2145 eurónál többet keres), az adóbónuszt minden gyermek után csökkentik a tényleges adóalap és a 25 740 eurónyi összeg közötti különbség egy tizedével. Továbbá, a konszolidációs csomag részeként azt is bevezették, hogy ezentúl az adóbónusz addig jár, amíg a gyermek betölti 18. életévét – mihelyt 18 éves lesz, a következő hónaptól megszűnik a szülő jogosultsága az adóbónuszra. 2025-ben megszűnik az az átmeneti időszak is, amikor a szülők a 15 évnél fiatalabb gyermekeik után emelt összegű (140 euró) adóbónuszt kaptak. Most január 1-jétől a 15 évnél fiatalabb gyerekek után 100 euró, a 15–18 év közöttiek után pedig 50 euró adókedvezmény jár.
Üdülési és sportutalvány
Mindenki, aki legalább 2 éve dolgozik ugyanannál a több mint 49 alkalmazottat foglalkoztató cégnél, a munkaadójától rekreációs utalványt igényelhet, amennyiben elmegy kirándulni Szlovákiában, s legalább két éjszakát tölt ott. A munkaadó a hazai üdülési költségek 55%-át térítheti meg, legfeljebb 275 eurót évente. Beleszámítják a legközelebbi családtagok kiadásait is, sőt felhasználható az alapiskolás korú gyermek szünidei táborának vagy egyéb rekreációs tevékenységének a finanszírozására is. A részmunkaidős alkalmazottak a hozzájárulás arányos részére jogosultak.
Idén januártól sportutalványt is lehet intézni. A sportutalvány lényegében azt jelenti, hogy az alkalmazottak ilyen formában hozzájárulást igényelhetnek a munkaadójuktól gyermekük sporttevékenységének a finanszírozására. Ez a lehetőség már évek óta létezett, ám nem volt kötelező a cégek számára. Mostantól azonban, ha az alkalmazott kéri, a munkaadó köteles támogatást nyújtani. Feltétel, hogy az igénylő legalább 24 hónapja dolgozik a cégnél, ám akinek egyszerre több munkahelye is van, a hozzájárulást csak az egyik helyen kérheti. Továbbá, a gyermek 18 éven aluli, és valamilyen klubban, sportegyesületben kell sportolnia megfelelő edző, szakember felügyelete mellett. A hozzájárulás összege évente maximum 275 euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.