Losonc. Egyre több a sajátos nevelési igényű tanuló, sok a problémás gyerek, a viselkedési és tanulási zavarral küzdő diákok megkülönböztetett figyelmet igényelnek.
Egyre több a viselkedési és tanulási zavarral küszködő gyerek
Losonc. Egyre több a sajátos nevelési igényű tanuló, sok a problémás gyerek, a viselkedési és tanulási zavarral küzdő diákok megkülönböztetett figyelmet igényelnek. Ennek a problémakörnek a megoldását kívánta segíteni az SZMPSZ és Selye János Egyetem által szervezett szakmai nap, amelyen csaknem száz pedagógus vett részt Losoncon június 13-án, a Kármán József Alapiskolában. A szakmai napon neves szlovákiai és magyarországi oktatási szakértők, pszichológusok, pedagógusok, gyógypedagógusok hat előadásban mutatták be a viselkedési zavarokkal küszködő gyerekekkel való foglalkozások módszertanát és a legújabb kutatások eddigi eredményeit, konkrét esetek példáin bemutatva a módszerek hatékonyságát. Losoncra az ország keleti feléből várták a pedagógusokat, sajnos Kassáról és azon túlról nem érkezett egyetlen tanár sem, viszont a Rozsnyói, a Nagyrőcei, a Rimaszombati, a Losonci és a Nagykürtösi járásból szinte mindegyik nagyobb iskola képviseltette magát. A jelenlegi hivatalos kimutatások szerint a kisdiákoknak mintegy tizenöt–húsz százaléka csak sajátos nevelési módszerrel oktatható, egyre több a viselkedési és tanulási zavarral küszködő kisgyerek. A tanárok véleménye szerint azonban ez a szám inkább a harminc–negyven százalékot éri el, különösen azokban a régiókban, ahol alacsonyabb az életszínvonal, gazdaságilag elmaradottabb a vidék. Az oktatási intézmények szerepe ezeken a területeken komoly hangsúlyt kaphat, sokszor ugyanis a szülő nem is ismeri fel, vagy nem ismeri el, hogy gyermeke valamilyen tanulási vagy viselkedési zavarral küzd. Külön probléma ez azokon a településeken, ahol több a roma gyerek. Az iskolák felzárkóztató szerepe pedig a problémák megkerülésével vagy elhallgatásával nem lesz teljesíthető. Strédl Terézia, a Selye János Egyetem tanszékvezető tanára lapunknak elmondta, a mostani tanácskozás egy folyamat kezdete, országos szintű hálózat kialakításán dolgoznak. Dunaszerdahelyen már kialakították azt a tanácsadói központot, amely segítséget nyújt majd a magyar anyanyelvű, viselkedési és tanulási zavarokban szenvedő gyerekeknek és azok tanárainak. Tanácsadással, személyre szabott problémamegoldási program kidolgozásával, tréningekkel képezik ki a pedagógusokat az ilyen gondokkal küszködő gyerekek tanítására. A tanszékvezető tanár figyelemre méltó példaként hozta fel a füleki Mocsáry Lajos Alapiskola pedagógusgárdáját, amely teljes létszámban vett részt a mostani szakmai napon, hangsúlyozva, hogy az iskolák működésének javulását, a pedagógiai munka hatékonyságának növelését, a zavarokkal küszködő gyerekek felzárkóztatását csak a jól képzett, felkészült tanárok tudják elérni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.