Danis Tamás halálára

Amikor először találkoztam vele a rimaszombati Közgazdasági Középiskola (ma Kereskedelmi Akadémia) folyosóján osztálykönyvvel és tanári notesszel a kezünkben órára igyekezve, szelíd tekintettel úgy üdvözölt, mintha sokadszor találkoztunk volna.

Amikor először találkoztam vele a rimaszombati Közgazdasági Középiskola (ma Kereskedelmi Akadémia) folyosóján osztálykönyvvel és tanári notesszel a kezünkben órára igyekezve, szelíd tekintettel úgy üdvözölt, mintha sokadszor találkoztunk volna. Csak ennyit mondott: kedves kolléga, szép szakma a mienk, de nehéz. Az volt az érzésem, hogy olyan emberrel találkoztam, aki szereti, amit csinál, a közösséget, amelyben él és dolgozik, s nem kevésbé az iskolát, amelynek folyosóján állunk.

Danis Tamás tanár úr meghatározó szellemiségű pedagógusa volt a rimaszombati iskolának. Később tudtam meg, hogy Dr. Danis Tamás a jogtudományok doktora (Pázmány Péter Tudományegyetem, 1950, Budapest), s egyben történelem–földrajz szakos tanár (diplomáját Pozsonyban szerezte), feleségével, Pólos Katalinnal alapította meg a rimaszombati Közgazdasági Középiskolát 1954-ben.

Sokak szeretett tanára, drága tanár ura, Tamás bácsija vasárnap örökre eltávozott közülünk. Feleden született 1925-ben. Tanulmányai elvégzése után a szülőföld szeretete hazaszólította, de mivel szlovákiai magyarként a múlt század 50-es éveiben nem kapott képesítésének megfelelő állást, a szakközépiskolai tanári pályát választotta. Először Korponán, később Pozsonyban tanított szakközépiskolákban, majd utolsó munkahelyén, Rimaszombatban, ahol több mint negyven termékeny esztendőt töltött, s amely iskola alapításában oroszlánrésze volt. Munkáját a hivatáshoz való töretlen hűség jellemezte. Tizenöt osztályban volt osztályfőnök. Az iskola szerepét nemcsak az ifjúság szakmai felkészítésében látta, hanem kifinomult érzékkel formálta, gyarapította növendékei személyiségét is. Sok száz tanítványa nemcsak a szerzett szakmai tudás minőségét igazolja a munkahelyeken országszerte, hanem szívében-lelkében magával vitte a hazaszeretet, az emberség, a magyar kultúra és művészet megbecsülésének és ápolásának fontosságát, megtartó erejét is.

Hét tankönyvet fordított le magyar nyelvre, főképpen a gimnáziumok és szakközépiskolák tanulói számára. Sokoldalú áldozatos munkájáért több elismerést kapott, amelyek közül kiemelkedik a Csemadok-életműdíj 2011-ben és a Pedagógusi Életpálya Díj, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok 17. országos találkozóján ítéltek oda a tanár úrnak.

Tamás bácsi a jót nagyon akarta és tette is, életére tökéletesen illett Jan Amos Komenský mondása: Csak a tevékeny élet az igazi.

A pedagógus nem anyagi javakat hoz létre, munkájának nem tárgyak, tapintható dolgok az eredményei. A pedagógus a szellemet ápolja, gyarapítja, óvja. Danis tanár úr ezt tette teljes szívvel.

Jóba Mihály nyugalmazott

középiskolai tanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?