Egyesek szerint az elviselhetetlen szociális helyzet miatt fosztogatta a roma lakosság egy része az élelmiszerboltokat, mások szervezett akcióra gyanakodnak. Ľudo-vít Kaník szociális miniszter szerint az uzsorakamatra kölcsönzők állnak az események hátterében. A lehetséges okokról Ravasz József romológust kérdeztük.
Csupán egy szikra kellett a zavargások kirobbanásához
Ön szerint mi okozta a roma telepeken kitört zavargásokat, a rablássorozatot?
Könnyelműen fogalmaznék, ha a zavargások okául egyedül a szociális rendszer változását, a segélyek összegének csökkentését jelölném meg. Nem ez váltotta ki ezeket a zavargásokat. Vissza kell menni egészen 1989-ig, ugyanis akkor vált lehetővé, hogy nemzetiségként lépjünk fel. A korábbi időszakban szinte valamennyi társadalmi berendezkedés igyekezett belőlünk nem romát csinálni, azaz asszimilálni. A baj ott kezdődik, amikor lehetőség nyílik arra, hogy romának valljuk magunkat, ám ezzel nem tudunk mit kezdeni. Több évszázadon keresztül, Mária Terézia uralkodásától kezdve minden társadalom a romák asszimilációjára törekedett.
Ha nem a szociális rendszer változásai miatt tiltakoznak, akkor miért? Januártól semmi más nem változott. Miért éppen most törtek ki ezek a zavargások?
Az előbb említett identitásproblémája szinte minden romának megvan. A zavargások kirobbanásához csak egy szikra kellett, ez volt a szociális segély megkurtítása. De ismétlem, a zavargások fő oka nem a szociális rendszer módosulása, hanem azok a problémák, melyek 1989 óta, de 1989 előtt is a társadalom peremére szorították a romákat.
A kormány az elmúlt héten 12 pontos intézkedéscsomagot fogadott el. Javít ez a helyzeten?
Ez lehet az első kis lépés a javulás irányába. Fontosnak tartom, hogy a romák szociális juttatásait négy részletben fizetik ki. A kormány tehát megpróbál gazdálkodni azok helyett, akik erre képtelenek. Jó megoldás, hogy egy harmadik fél, egy jogi személy, ebben az esetben az önkormányzat végzi a kifizetést. Ez az uzsorát is visszaszoríthatja. Ám az ösztönző pótlék emelését 500 koronával nevetségesnek tartom. Nem az ösztönző pótlékot kell növelni, hanem munkahelyeket kell teremteni. A roma vállalkozókat kellene segíteni, akik javíthatnák az adott területek munkanélküliségi helyzetét. A segély nagyon kevés ahhoz, hogy valaki rendezett életet éljen.
Meddig fognak még tartani a zavargások? Maguktól törtek ki, vagy szervezi ezeket valaki?
A lelkiismeretes roma vezetők nagyon sokat tehetnek annak érdekében, hogy megértessék a romákkal, így nem oldhatóak meg a problémáik. Azt visszautasítom, hogy ezeket a zavargásokat valaki szervezi. A romák közül már sokan eljutottak arra a szintre, hogy teljesen mindegy, mi történik velük. Sajnos már sokan gondolkodnak úgy, hogy „ha börtönbe zárnak, melegben leszek, ételt adnak, mindenem lesz, ha agyonütnek, legalább megszűnik ez a szenvedés”. A megoldást új munkahelyek létrehozása jelentheti, akár magánvállalkozók, akár önkormányzatok, akár az állam által szervezett formában. Az elégedetlenség folytatódni fog, mivel ez egyfajta eufória a romák számára. Természetesen ügyelni kell arra, hogy legális keretek között folytatódjon. Sok roma nem ért egyet azzal, ami eddig történt. El kell érni, hogy az elégedetlenség törvényes lefolyást kapjon.
Milyen hatással lehetnek a megmozdulások a romákra, és milyen hatással lehetnek a romák és a többségi társadalom viszonyára?
Averziókat válthatnak ki a romákkal szemben, erősíthetik a már meglévő előítéleteket. Ez oda-vissza érvényes. Meg kell előzni, hogy mindez etnikai konfliktushoz vezessen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.