GULYÁS ZSUZSANNAFőállású nagymamának tartja magát. Ám amikor az unokáival foglalkozik, akik leckét írnak, remekműnek beillő csuhécsodák kerülnek ki a keze alól. A mesterséget sosem tanulta, saját maga kísérletezte ki fortélyait.
Csuhécsodák – akár eladásra is
GULYÁS ZSUZSANNA
Főállású nagymamának tartja magát. Ám amikor az unokáival foglalkozik, akik leckét írnak, remekműnek beillő csuhécsodák kerülnek ki a keze alól. A mesterséget sosem tanulta, saját maga kísérletezte ki fortélyait. Nincs az a tücsök vagy bogár, amit ne tudnék csuhéból megformázni – állítja Bajkai Mária csatai kézműves.
Hosszú éveket húzott le a vasútnál. Miután egy létszámleépítés következtében elvesztette munkahelyét, nem esett kétségbe. A hobbiszinten űzött csuhézást mesterfokra fejlesztette. „Ösztönösen kezdtem formálgatni a kukoricacsuhét. Nyilván sokat segített az is, hogy gyermekkoromban édesapám megtanított kötelet verni, de a különféle technikákra magam jöttem rá. Csakis természetes anyagokat használok fel. A boltíveket is vesszőből formálom meg. A drót nyilván egyszerűbb lenne, de az ellenkezne elveimmel” – magyarázza Mária.
Lesz kinek továbbadni
Otthonukban egy hatalmas dosszié őrzi az elmúlt évek emlékeit: a különféle meghívókat, a rendezvényeken készült fotókat és a szlovák sajtóban megjelent cikkeket. „A szlovák–magyar barátság jegyében volt már kiállításom a pozsonyi várban is” – jegyezte meg. Gyakran hívják kézműves- és népművészeti vásárokba, népi játszóházakba és táborokba is. „Nagyon szeretem a gyerekeket. Felüdülést jelent számomra az unokáimmal töltött idő is. Segítek a leckeírásban, a felmondásban, közben csuhézok” – mondja mosolyogva. Unokái közül a legkisebb, Réka még nem jár óvodába, az egész napot nagyszüleivel tölti. „Lassanként őt is beavatom a mesterségbe. Nagyon örülök, hogy van kinek továbbadni a tudást” – teszi hozzá Mária.
Bényi templom,
vagy amit akartok
Karácsony közeledtével sok megbízást és felkérést kap külföldről is. „Az interneten látom, hogy munkáim eljutottak Olaszországba, sőt Kanadába is. Egy-egy csuhéangyalka elkészítése nagyjából egy percet vesz igénybe. Egy betlehem – Jézuskával, Máriával, Józseffel, a királyokkal és a bárányokkal – megformálása általában egy hétig tart” – sorolja. Ízléses, csuhéból készített karácsonyfadíszeinek, adventi koszorúinak csodájára járnak Csehországból is. „Van, hogy megállnak a ház előtt, és felvásárolják az egész készletet” – jegyzi meg. A bényi templom megformálása jelentette Mária számára a legnagyobb kihívást. Legapróbb csuhéfigurája alig három centiméteres volt, a legnagyobb elérte a két métert.
Irodalmi nagyságok csuhéból
Nyaranta rendszeresen tart foglalkozásokat a csatai tájházban. „Nagy öröm számomra, hogy ott lehettem, amikor a Csemadok helyi szervezete úgy döntött, megveszi azt az öreg vályogházat, amelyet közös erővel helyrehoztunk. Megtapasztottuk a kidőlt-bedőlt falat, és a padlásokon, istállókban talált bútorokkal, használati eszközökkel berendeztük a házat. Nagy segítségünkre voltak a helyiek. Ők maguk is hoztak régi vásznat, szőnyegeket, népviseleteket. Egy alkalommal egy régi lószerszámot ajánlottak fel nekünk. A helyszínen, az istállóban fedeztük fel azt a közel százötven éves fakeresztet is, amelyről a tulajdonosok azt hitték, értéktelen ócskaság” – mesélte Bajkai Mária, aki ha éppen nem csuhézik, akkor olvas. Hatezer kötetes házi könyvtára van. „Kedvencem Móricz Zsigmond, Jókai Mór és Petőfi Sándor. Egyébként őket is megformáltam már csuhéból. Nem ismerek lehetetlent” – mondta nem titkolt büszkeséggel hangjában a csatai kézműves.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.