Csökkent az átlagbérek nominális értéke a Dunaszerdahelyi járásban

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁSDunaszerdahely/Galánta. Nőtt az átlagbérek nominális értéke az elmúlt évben Nagyszombat megyében, kivéve a Dunaszerdahelyi járást: itt 0,3 százalékkal csökkent.

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

Dunaszerdahely/Galánta. Nőtt az átlagbérek nominális értéke az elmúlt évben Nagyszombat megyében, kivéve a Dunaszerdahelyi járást: itt 0,3 százalékkal csökkent. Azokban a megyei székhelyű cégekben, amelyekben több mint 20 alkalmazott dolgozik, 842 euró volt az átlagbér 2013-ban – 2,1 százalékkal, azaz 17 euróval több, mint 2012-ben.

A területi egységeket tekintve a legmagasabb átlagbért a Nagyszombati járásban jegyezték: 981 euró. Ezt követi a Galgóci (923 euró) és a Szakolcai járás (920 euró). A megye többi járásában 690 és 920 euró között mozog az átlagbér: 920 eurót kaptak átlag a Pöstényi járásban, a legkevesebbet, átlag 690 eurót a Dunaszerdahelyi járásban keresték az emberek.

A legmagasabb átlagfizetést a tudományos és műszaki területen dolgozók kapták, 1282 eurót, az áram-, gáz- és gőzszolgáltatásban dolgozó szakemberek átlag 1252 eurót kerestek. A pénzügy és a biztosítás területén dolgozók átlagbére 1197 euró volt, a gyártásban dolgozók átlag 985 eurót kaptak. A közigazgatásban, államvédelemben és a kötelező társadalombiztosításban dolgozók átlagbére 956 euró volt tavaly.

A legalacsonyabb fizetést a szállodai és étkeztetési szolgáltatásokban kapták a dolgozók, átlag 488 eurót. Az adminisztratív és támogató szolgáltatásokat végzők átlag 540 eurót, az egyéb tevékenységet végzők átlag 570 eurót kerestek, az ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységekért átlag 613 eurót kaptak. Az üdülés, szórakoztatás és művészet területén 643 euró az átlagbér.

Az átlagbér nominális értéke Nagyszombat megyében az elmúlt évben az energia-, gáz- és gőzszolgáltatásban dolgozóknál nőtt a leggyorsabban, 25,9 százalékkal. A szállodai szolgáltatásban és az étkeztetési szolgáltatásokban 18,9 százalékkal, az építőiparban 12,7 százalékkal, a kis- és nagykereskeddelemben pedig 11,3 százalékkal. A nominális érték leginkább az ingatlanokkal kapcsolatos munkakörökben csökkent, 42 százalékkal lett kevesebb. Az átlagbér értéke 10,3 százalékkal csökkent az egyéb tevékenységek területén, 9,4 százalékkal kevesebb a pénzügyi és biztosítási tevékenységek terén. Az adminisztratív és támogatói szolgáltatásokat végzők átlagbére 7,4 százalékkal csökkent, a tudományos és műszaki területen dolgozóké 5,1 százalékkal kevesebb. A szállítás és raktározás területén 4,2 százalékkal kevesebb az átlagbér, a kitermelésben pedig 0,6 százalékkal csökkent.

Az átlagbér nominális értéke tavaly országosan nőtt Szlovákiában, elérte a havi 824 eurót, ami 2,4 százalékkal több, mint 2012-ben. Az országos átlagnál csak Pozsony megyében volt magasabb a havi átlagbér (1100 euró), a többiben 717 és 823 euró között mozgott. Az információkat Alena Vadovičová, a Statisztikai Hivatal munkatársa juttatta el lapunkhoz. (szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?