<p>Ha az egészségbiztosítók nem emelik a megyei fenntartású kórházak juttatását, ellehetetlenülnek. A Nagyszombat Megyei Önkormányzat képviselői ma tárgyalták a megyei fenntartású galántai, dunaszerdahelyi és szakolcai kórházról kidolgozott gazdasági elemzést.</p>
Csődbe mehetnek Nagyszombat megye kórházai
A kórházak képviselői az Union, a Dôvera és az Általános Egészségbiztosítóval tárgyaltak a kórházaknak járó juttatások emeléséről. Az Union és a Dôvera addig nem emeli a juttatásokat és nem módosítja a kórházakkal kötött szerződést, míg nem emelkedik az egészségbiztosítási járulékokból származó bevétele.
Az Általános Egészségbiztosító december elsejével némileg módosította a szerződéseket. A dunaszerdahelyi kórházban 2,16%-kal emelte a járulékot, ami havi 10 497,40 eurót jelent, a galántai Szent Lukács Kórháznak 20 703,00 euróval fizetett többet a legnagyobb biztosító. „Ez az összeg viszont nem elég az orvosok és a nővérek 2012-re tervezett fizetésemelésére. Ha emelnék az alkalmazottak bérét, tönkretennék a kórházakat, melyek már eddig is tartozásokat halmoztak fel, mivel a biztosítók nem fizetnek minden beavatkozásért. Ha nem emelik a juttatásokat, a kórházak biztosítóktól származó bevételének 80%-át a bérek teszik ki, nem lenne elegendő pénz a gyógyszerek, az egészségügyi segédeszközök és a szolgáltatások finanszírozására. Így három hónapon belül csődbe juthatnak a kórházak” – áll a Štefan Murárik osztályvezető által kidolgozott anyagban.
A dunaszerdahelyi kórház a tavalyi évet több mint 280 000 eurós mínusszal zárta. A bevételeket az elvégzett és a kifizetett beavatkozások mértéke határozza meg. A gazdasági mutatókat nem kevésbé befolyásolja, hogy ugyanazért a beavatkozásért az állami kórházak több pénzt kapnak. A legtöbb ügyféllel (a lakosok mintegy 80%-a) rendelkező Általános Egészségbiztosító a különböző fizetési rendszer alkalmazásával éves szinten a dunaszerdahelyi kórháznak 177 283 eurós, a galántainak 220 000 eurós hiányt okozott.
A galántai kórháznak tavaly több volt a bevétele, mint a kiadása, az évet sikerült több mint 50 000 euró plusszal zárnia. Ez annak is köszönhető, hogy újraindították a neurológiai osztályt, optimalizálták az egészségügyi segédeszközökre fordított kiadásokat, bővítették az osztályon felüli szolgáltatásokat, megszüntették a fogászati ügyeletet, csökkentették a műszaki részlegen dolgozók létszámát. A három, megyei fenntartású intézménynek több millió eurós tartozása van a korábbi évekről, a Szociális Biztosítónak is adósak, melynek december közepéig több mint hétmillió euróval tartoztak.
Tibor Mikuš, a megyei önkormányzat elnöke a mai ülés után elmondta, hogy már most világos, hogy a megye három kórházában az orvosok januári fizetését nem tudják emelni. Egyelőre viszont még nem tudni, hogy ez az elkövetkező néhány napban milyen reakciót vált ki az orvosoknál. Peter Ottinger, megyei képviselő, a testület mellett működő egészségügyi bizottság elnöke szerint az orvosok béremelésén túl sokkal nagyobb terhet ró majd a megyei kórházakra a nővérek áprilistól esedékes béremelése, ez ugyanis 25%-al megemeli majd a kórházak bérköltségét.
B. Juhos Melinda
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.