Csalamádé és „marhaút”

Diószeg. Akár európai uniós alapokból támogatott gazdasági vagy idegenforgalmi beruházásokkal kapcsolatosan is mutathat jó példát egy testvérváros.

Mint például a magyarországi Csorvás a galántai járásban lévő Diószegnek. Konkrét példával a diószegi illetőségű Zsille Béla szolgált, aki a Csemadok galántai területi elnökeként egy olyan nemzetközi tanácskozásnak volt a házigazdája, amelyen a uniós Leader program nyújtotta lehetőségeket boncolgatták. Ezúttal diószegi illetve csorvási tapasztalatokat osztott meg lapunkkal: „Csorváson sok uborkát, káposztát termesztenek, és csodálatos csalamádét készítenek. Az egyik vállalkozónak, aki felvállalta a csalamádékészítést, és az őstermelőktől átveszi a terményeket, minden üzletben van egy pultja, ahol a csorvási termékeket népszerűsítik és árusítják. A vállalkozó a Leader programból kapott támogatást a berendezése és géppark fejlesztésére. Levédték a csorvási terméket, és az üzletekben a pultok elhelyezését is a Leader programon keresztül tudja fizetni. Ez jó a vállalkozónak, jó a a kereskedőknek és jó a helyieknek, sőt az önkormányzatnak is, mert az iparűzési adó bevétele is helyben marad.” Egy másik, készülőben lévő projekt egy olyan idegenforgalmi terv, amelyben osztrák–magyar–román együttműködésről lenne szó. Az osztrák fél egy internetes portálon keresztül találta meg a csorvásiakat, és vette fel velük a kapcsolatot. „Arról van szó, hogy volt valaha egy úgynevezett marhaút, amelyen a marhákat hajtották Erdélyből Bécsbe – magyarázza az elképzelés lényegét Zsille –, és ennek az útnak fontos részei voltak a pihenőhelyek és vendéglők. Most elhatározták, hogy ezt az utat egy európai uniós program keretében újraélesztik. Csorvás közelében is volt egy ilyen vendéglő, most azt szeretnék újraépíteni, és abban a vendéglőben csak marhahúsból készült ételeket fognak felszolgálni. Óriási turisztikai attrakció lehetne ez, ami iránt már az erdélyiek is érdeklődnek.” Persze az idegenforgalmi szolgáltatás nemcsak az elszállásolásra korlátozódna. A „marhaút” által érintett minden régióban különféle attrakciókat lehetne bekapcsolni a népművészettől a konyhaművészeten keresztül a természeti adottságokig vagy építészeti műemlékekig.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?