Cigányozás a megyegyűlésen

Érsekújvár. Módosították a házszabályt és a tárgyalási rendet a Nyitra megyei közgyűlés hétfői ülésén, mivel változott az ide vonatkozó törvény, amely lehetővé teszi, hogy több alelnöke is legyen a megyei önkormányzatnak.

Forró László, a megyei MKP-frakció elnöke (balra) és Bottka Ferenc alelnökCsuport István felvételeA képiselők továbbá tudomásul vették a nyitrai regionális fejlesztési ügynökség eddigi képviselőjének, Mária Fázikovának a viszszalépését; helyére a hivatal alkalmazottját, Martin Čaját nevezték ki.

A közgyűlésen a hivatal és a megyei elnök 48 pont megtárgyalását javasolta, ebből a képviselők hatot levettek a napirendről (köztük az érsekújvári rendelőintézet további működésével kapcsolatosat is), és hat új pont megvitatását hagyták jóvá.

A képviselők foglalkoztak a 2007 és 2013 közti időszaknak azokkal a megyei beruházási terveivel, amelyekre a különféle strukturális alapokból szeretnének támogatást nyerni. Ezzel kapcsolatban jóváhagyták az elsődlegesen fontos célkitűzéseket is: a jövőben szeretnék erősíteni a szociális szolgáltatásokat és a szociális jogvédelem hálózatát, szeretnék, ha a megye régiói kulturális és idegenforgalmi szempontból is „megizmosodnának”.

Jóváhagyta a közgyűlés azt az EU-s tervezetet, amely a jövőben a szélessávú internet-hozzáférést biztosítaná egész Nyitra megyében.

Forró László megyei képviselőtől, az MKP-frakció vezetőjétől a tegnapi sajtótájékoztatón megtudtuk: heves vitát váltott ki egy megyei tájékoztató füzet kiadása. „Az anyag pikantériája, hogy az eredeti javaslat szerint négy nyelven adnák ki a brossúrát, de ezek közt a magyar nem szerepelt, holott Nyitra megyének a magyarországi Komárom-Esztergom és Veszprém megyével is van együttműködési szerződése. Az MKP-frakció javaslatot tett arra, hogy a publikáció jelenjen megy magyarul és lengyelül is, mivel ezen szomszédos országok megyéivel is kötöttünk együttműködési szerződést. Akadt képviselő, aki bekiabálta, hogy akkor cigányul is adják ki a tájékoztató füzetet, ami szerintem sértő a romákra nézve. Javaslatunkat csekély támogatással elfogadták a képviselők” – tájékoztatott Forró.

Közgyűlési döntés alapján megszűnik a megyei fenntartású csifári természetiskola, a komáromi agrolaboratórium, a Léva-Génye tangazdaság és a nagytapolcsányi szaktanintézet, összevonják továbbá a nagysurányi mezőgazdasági középiskolát és a nagysurányi élelmiszer-ipari és mezőgazdasági szaktanintézetet. A létesítmények további sorsáról, az eladásukból származó pénz felhasználásáról azonban már nem döntöttek a képviselők. „Nem hagyták jóvá a párkányi rendelőintézet igazgatójának jutalmát az előző félévre, holott a többi igazgató jutalmazásáról már a július eleji közgyűlésen döntöttek. Az egyik érsekújvári járásbeli képviselő vélt hibákat sorakoztatott fel az igazgató ellen, ami zavart keltett a képviselők között. A párkányi rendelőintézet igazgatója ebben a megbízatási időszakban még nem kapott jutalmat a munkájáért, holott az intézményben végzett ellenőrzés során nem találtak semmilyen rendellenességet” – nehezményezte Forró László.

A nagysurányi tangazdaság bérbeadására vonatkozó pályázati kiírás esetében az MKP-s képviselők nehezményezték, hogy a pályázati bizottságban minden párt képviseletet kapott, csak a magyar pártot hagyták ki. Javaslatuk, hogy a bizottságot bővítsék ki egy, az MKP által jelölt személlyel, nem kapott elegendő szavazatot. „Úgy érezzük, a szlovák nagykoalíció képviselői nélkülünk akarnak dönteni bizonyos megyei ügyekben, így az MKP-s képviselők obstrukcióhoz folyamodtak – kihúzták a szavazókártyáikat. Ezzel a közgyűlés határozatképtelenné vált, és a megye elnökének be kellett rekesztenie az ülést. Az ülést a törvény értelmében 14 napon belül folytatni kell” – jegyezte meg Forró László.

Miért vonult ki az MKP-frakció?

Forró László, az MKP Nyitra megyei frakciójának vezetője és Bottka Ferenc, a frakció alelnöke tegnap lapunknak elmondta: három napirendi pont miatt vonultak ki a hétfői ülésről.

Az első egy idegenforgalmi kiadvány ügye volt (lásd a fenti anyagot – a szerk. megj.). A magyar párt azt kérte, hogy a szlovák, német, angol és francia mellett lengyel és magyar nyelvű feliratok is kerüljenek a megyét bemutató tájékoztató anyagba. A második pont a párkányi rendelőintézet igazgatójának, Czékus Andrásnak jóváhagyandó jutalom volt (a képviselők végül nem szavazták meg), holott a megyei intézmény biztosítóktól származó tavalyi bevétele 12 millió, idén az első félévben 6,5 millió korona volt, és bérleti díjból tavaly 2,3 milliót az idei első félévben pedig 1,4 millió koronát nyertek. A harmadik vitás programpont a nagysurányi tangazdaság ingatlanának (125 hektár termőföld és a hozzá tartozó épületek) kérdése. Oda bérlőt keres a megye, ahol a déli járások diákjai a jövőben bentlakásos szakgyakorlaton vehetnének részt. Az MKP-s képviselők közül senkit sem választottak a beérkező pályázatokat elbíráló bizottságba. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?