ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉSKomárom. A holokauszt komáromi áldozatainak tiszteletére két emlékkövet helyeztek el a napokban az Eötvös utca 9-es számú bérház, valamint a Komenský utcai alapiskola bejárata előtti járdába.
ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS
Komárom. A holokauszt komáromi áldozatainak tiszteletére két emlékkövet helyeztek el a napokban az Eötvös utca 9-es számú bérház, valamint a Komenský utcai alapiskola bejárata előtti járdába. A botlatókövek (Stolpersteine) Gunter Demnig német szobrászművész kezdeményezésére terjednek szerte Európában, Magyarországon már 15, Szlovákiában négy városban (Breznóbánya, Besztercebánya, Eperjes és Komárom) találkozhatunk velük. Ezek a különleges kövek arra emlékeztetnek, hogy ott élt, az adott helyen állt egy-egy zsidó család háza, műhelye, boltja. A művész belevési a kőbe az illető születési dátumát, deportálásának időpontját és helyét, valamint elhalálozásának okát.
„Egy Ausztriában élő komáromi hölgy közvetítésével jutott el a művész városunkba, és a helyi hitközség ajánlása alapján az egyik kőre Waldmann Ernő, az utolsó komáromi rabbi neve került, míg a másik a Paszternák családnak állít emléket. Nekik a Komenský utcai alapiskola helyén működött pékségük – mondta Novák Tamás alpolgármester. – Komáromban 2100 főt számláló zsidó gyülekezet volt a második világháború előtt, közülük 1900-an elpusztultak az auschwitzi haláltáborban. Őket nem lehetett eltemetni, soha nem lehetett sírjuk, ezért is megható gesztus a botlatókövek elhelyezése.” (vkm)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.